mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna na Petříně

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Petřínskou rozhlednu zná snad každý. Je to vlastně menší kopie Eiffelovy věže v Paříži a byla postavena při příležitosti Zemské jubilejní výstavy v Praze roku 1891 na vrchu sv. Vavřince (318 m) zvaném také Laurenziberg.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Stavbu iniciovali členové Klubu českých turistů, kteří byli v roce 1889 na návštěvě světové výstavy v Paříži. Tak je nadchnul pohled na Eiffelovu věž, že bylo ihned rozhodnuto, že Praha tuto dominantu musí mít také. Nejprve bylo založeno Družstvo pro výstavbu rozhledny a do něj byly vloženy první peníze. Magistrát jim poté daroval pozemek na nynějším Petříně. Název Petřín prý pochází od slova petra, což v překladu znamená skála.

Petřínská rozhledna je 5x menší než Eiffelova věž a její výstavbu výrazně urychlilo konání Zemské jubilejní výstavy v Praze. Do této doby totiž musela být nová rozhledna postavena. V únoru 1891 se schválila projektová dokumentace a v březnu téhož roku započala stavba. Dokončena byla již 20. srpna 1891.

Rozhlednu tvoří lehká osmiboká ocelová konstrukce, která spotřebovala 175 tun železa. Ramena jsou ukotvena v mohutných kamenných blocích ve tvaru osmiúhelníku. Původně se zde nacházel i výtah (nejprve plynový, poté elektrický), ale technické problémy a ukotvení televizního vysílače v roce 1953 zapříčinili, že výtah byl zrušen a tubus vyplněn kabely a napáječi. Rozhledna přečkala i Druhou světovou válku, i když Hitler navrhoval její zboření. 1. května 1953 byla rozhledna zvýšena o 12 m díky umístění zmíněného vysílače.

V roce 1980 musela být rozhledna pro svůj havarijní stav uzavřena veřejnosti. Znovu otevřena byla po nejnutnějších opravách až roku 1991, kdy se konalo 100. výročí Zemské jubilejní výstavy. V tomto nouzovém režimu byla až do roku 1999, kdy se přistoupila k dvouleté generální rekonstrukci, která byla prováděna prakticky za chodu. Funkce televizního vysílače postupně přešla na Žizkovský vysílač a tak byl tubus opět osazen výtahem pro invalidy a starší osoby.

Rekonstrukce rozhledny stála více než 50 milionů Kč a největší částkou přispělo Hlavní město Praha a České radiokomunikace. Po rekonstrukci byla rozhledna slavnostně otevřena veřejnosti 24. března 2002.

Na vrchol vede 299 schodů a vyhlídka se nachází ve výšce 51 m. Je odsud překrásný výhled na Prahu, České Středohoří, Krušné hory, Brdy a Ještěd. Nejlepší přístupová cesta vede od Malé Strany nebo petřínským parkem, kde se nachází i lanovka na vrchol.

 

Foto: Martin Čada. Děkujeme.


GPS souřadnice

50.0834994, 14.395051 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 5' 0.59791'', E 14° 23' 42.18361''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu