mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůHolašovice – památka UNESCO

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (-1)
Loading...
Orientační mapka výletu

Chystáte-li se na dovolenou do jižních Čech, rozhodně nezapomeňte navštívit Holašovice. Je to malebná vesnička v okrese České Budějovice postavená ve stylu selského baroka, která byla díky své unikátnosti roku 1998 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Vesnička byla založena někdy v polovině 13. století a písemně je připomínána roku 1292, kdy ji získal klášter cisterciáků ve Vyšším Brodě od krále Václava II. jako náhradu za jiný majetek. V nominaci na památku UNESCO určitě pomohl i fakt, že vesnička je stále obydlena cca 140 obyvateli a tvoří tak živé a nezakonzervované společenství. Slouží k trvalému bydlení a většina budov má soukromé majitele. Umístěna je trošku vedle od hlavní silnice, což zaručuje klidné prostředí i unikátní zachovalost.

Vesnice je tvořena 23 památkově chráněnými výstavnými usedlostmi, které se skládají z celkem 120 budov utvářejících ucelený památkový soubor. V památkové zóně naleznete například chlévy, stodoly, maštale, výměnky, sýpky, brány a branky a další různá ohrazení.

Usedlosti se nachází po obvodu rozlehlé obdélníkové návsi, která měří zhruba 210 x 70 metrů. Můžete si zde všimnout téměř stoprocentního středověkého systému řazení jednotlivých usedlostí štítovými průčelími obytných domů a sýpek, které jsou propojeny ohradními zdmi s brankami a klenutými vjezdy do prostoru návsi.

Toto tradiční uspořádání spolu s dochovaným štukovým dekorem tzv. lidového či také selského baroka (cca 70. léta 19. století), dává tomuto místu neopakovatelný ráz. Návštěvníci se mohou těšit na prostředí vesnického sídla formovaného složitým stavebním a výtvarným vývojem ve druhé polovině 19. století.

Holašovice, které jsou nedaleko od obce Dubné, nabízí i několik dalších staveb, které nejsou kulturními památkami. Jedná se například o bývalou obecní školu, která dnes slouží jako informační centrum. Mimo památkovou rezervaci se nachází i malé centrum zemědělské výroby. Novější zástavbu z 20. století pak naleznete na severovýchodním okraji obce.

Nad jihovýchodním okrajem obce na louce naleznete i novodobý kromlech nazvaný Holašovický kruh nebo také Jihočeský Stonehenge, což je seskupení 25 balvanů různých tvarů a velikostí do kruhu o průměru 30 m. Postaven byl místním občanem Václavem Jílkem roku 2008. Roku 2011 zde přibyl i dolmen ze tří čtyřmetrových osmitunových balvanů, na nichž je umístěn plochý kámen tvořící střechu. Žulové balvany pocházejí z kamenolomu v Blatné a dolmen byl slavnostně otevřen 25. června 2011, kdy byl slavnostně umístěn plochý kámen, který tvoří střechu.

Informační centrum Holašovice
Holašovice 43, 373 84, p. Dubné
tel. 387 982 145

Otevírací doba informačního centra:
duben až říjen – Út–Ne od 9:00 do 17:00

Web: www.holasovice.eu

Zdroj fotografií: Wikipedie


GPS souřadnice

48.9706095, 14.2724414 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 48° 58' 14.1942'', E 14° 16' 20.78904''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu