Středočeský kraj

Středočeský kraj je považován za opravdové srdce Čech a to nejen díky četným historickým památkám, ale i  díky řadě historicky významných událostí, které zasáhly do dějin celé Evropy. Na území středních Čech nalezneme obrovské kulturní bohatství. Galerie, muzea a památníky obsahují sbírky mapující historii, přírodní bohatství i kulturní vývoj tohoto kraje. Díky své bohaté historické minulosti má každá oblast středních Čech svá památná místa a pestré historické i kulturní dominanty. Přejít na tipy na výlety ve Středočeském kraji.

 

Liberecký kraj

Liberecký kraj nabízí pestré přírodní i kulturní podmínky pro cestovní ruch. Díky své poloze na severu ČR nabízí milovníkům zimního období sjezdové i klasické lyžování a to v Krkonoších, Lužických horách, Jizerských horách a na Ještědském hřbetu. Ovšem tento kraj má co nabídnout i v letních měsících od pěší turistiky, horolezectví, koupání až po památkovou turistiku. V tomto kraji na vás čeká opravdu velké množství stavebních i historických  památek. Přejít na tipy na výlety v Libereckém kraji.

 

Ústecký kraj

Ústecký kraj je nesmírně oblíbený především díky svým bohatým přírodním krásám. Po celém svém území nabízí mnoho historických památek a také oplývá léčivými a termálními prameny. Ústecký kraj se rozděluje na čtyři hlavní oblasti – Krušné hory, České Švýcarsko, České středohoří a Dolní Poohří. Přejít na tipy na výlety v Ústeckém kraji.

 

 


Karlovarský kraj

Karlovarský kraj je u nás proslulý především svým lázeňstvím a zásobami minerálních a léčivých vod. Právě díky léčivé vodě zde vznikly nejznámější lázně Karlovy Vary, Františkovy lázně, lázně Kynžvart, Mariánské Lázně a Jáchymov. Především lázeňství z tohoto kraje udělalo cílovou destinaci pro návštěvníky z Čech i zahraničí. Spolu s lázeňským cestovním ruchem  naleznete na tomto území i velké množství kulturních zařízení a památkových zón. Přejít na tipy na výlety v Karlovarském kraji.

 

Plzeňský kraj

Plzeňský kraj má bohaté kulturní tradice a centrem tohoto kraje je město Plzeň. Právě toto město je hospodářskou a kulturní metropolí západních Čech. Celé území plzeňského kraje je oblíbenou a vyhledávanou turistickou destinací. Ideální podmínky zde naleznou milovníci pěší turistiky, cykloturistiky i zimních sportů. Plzeň a celý plzeňský kraj také vyniká pestrým divadelním ruchem. Krajině vévodí i mnoho středověkých hradů, zámků, židovských hřbitovů a významných muzeí. Přejít na tipy na výlety v Plzeňském kraji.

 

Jihočeský kraj

Na území Jihočeského kraje se nachází mnoho cenných historických památek i velice oblíbené městské památkové rezervace. Známé centrum Českého Krumlova je dokonce zapsáno na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví Unesco. Jihočeský kraj je vyhledávaným cílem turistů i díky velkému množství chráněných krajinných oblastí Třeboňsko, Blanský les a Šumava. Přejít na tipy na výlety v Jihočeském kraji.

 

Vysočina

Celé  území kraje Vysočina leží v oblasti Českomoravské vrchoviny, která se vyznačuje okouzlující a velmi zachovalou přírodou. Na tomto území naleznete i dvě chráněné oblasti a to Žďárské vrchy a Železné hory. Kromě nádherné přírody se zde mohou turisté těšit na velké množství kulturních památek, hradů, zámků, kostelů, kapliček a dochovaných opevnění. Vysočina je okouzlující nejen v létě, ale také v zimě. Pro milovníky zimních sportů jsou zde připraveny běžecké trasy a světové známý závod „Zlatá lyže“. Přejít na tipy na výlety na Vysočině.

 

Královehradecký kraj

Královehradecký kraj patří pro svou jedinečnou přírodu mezi turisticky nejvyhledávanější místa České republiky. Na území tohoto kraje se nachází naše nejvyšší hora Sněžka. Jižní část území tvoří nížinná oblast povodí Labe a severní pak nejvyšší hory Krkonoše a Orlické hory. Krajské město Hradec Králové nabízí svým návštěvníkům řadu významných kulturních a historických památek. Turisticky nejnavštěvovanějšími místy jsou jistě Prachovské a Adršpašskoteplické skály, Krkonošský národní park, ZOO se safari ve Dvoře Králové, Babiččino údolí v Ratibořicích, pevnostní město Josefov a mnohá další zajímavá místa. Přejít na tipy na výlety v kraji. Přejít na tipy na výlety v Královehradeckém kraji.

 

Pardubický kraj

Pardubický kraj disponuje celou řadou přírodních, kulturních i historických hodnot. Je známý především chovem koní a více než stoletou tradici má v Pardubicích, nejstarší a nejtěžší dostih kontinentu Velká pardubická. Za zmínku jistě stojí překrásný zámek v Litomyšli zapsaný na seznamu kulturního dědictví UNESCO, kde se každoročně koná jeden z nejvýznamnějších operních festivalů Evropy. Mezi turisticky vyhledávané památky dále jistě patří hrad Kunětická hora, hrad Košumberk, farní chrám sv. Bartoloměje  v Pardubicích a mnohé další. Přejít na tipy na výlety v Pardubickém kraji.

 

Jihomoravský kraj

Jihororavský kraj nabízí svým návštěvníkům rozmanitou škálu kulturních, přírodních i technických památek. Jeho centrum tvoří druhé největší české město Brno. Na své si zde přijdou i ctitelé moderní architektury a milovníci historických památek. Velice oblíbené lokality jsou Moravský kras se svými jeskyněmi a panenská oblast Podyjí. Pro turisty je jihomoravský kraj nesmírně atraktivní a pestrý. Přejít na tipy na výlety v Jihomoravském kraji.

 

Zlínský kraj

V tomto kraji lze navštívit široké spektrum památek mnoha historických stylů a slohů – od pozdně románských staveb až po novodobé stavby. Zlínský kraj je vyhledávaný i milovníky horské turistiky nebo zimních sportů. Východní hranici kraje tvoří Bílé Karpaty, které směrem k severu přechází v Javorníky a Moravskoslezské Beskydy. Pro tento kraj je charakteristická značná přírodní a kulturní rozmanitost díky oblastem Valašska, Hané a Slovácka. Zlínský kraj nabízí i klid a odpočinek v některých z lázeňských středisek. Mezi nejznámější patří lázně Luhačovice, které nabízejí neopakovatelnou atmosféru, kterou mu dopřává secesní architektura Dušana Jurkoviče. Přejít na tipy na výlet výlety ve Zlínském kraji.

 

Olomoucký kraj

Olomoucký kraj pokrývá pohoří Jeseníků s nejvyšší horou Praděd. Právě Praděd nabízí turistům nespočet možností jak strávit aktivní dovolenou. Metropolí tohoto kraje je město Olomouc, které se řadí hned po Praze mezi druhou nejvýznamnější městská památkovou rezervaci. Dominantou tohoto města je jistě barokní sloup Nejsvětější trojice, který je od roku 2000 zařazen mezi památky světového kulturního dědictví  Unesco. Za zmínku stojí i nejstarší písemně doložené jeskyně ve střední Evropě – jeskyně Na Špičáku, které jsou zcela bezbariérové. Tento kraj je  také bohatý na romantické zříceniny a další historické skvosty. Přejít na tipy na výlety v Olomouckém kraji.

 

Moravskoslezký kraj

Moravskoslezský kraj se nachází na severovýchodním cípu České republiky a je rozčleněn celkem do šesti turistických oblastí (Beskydy, Moravské Kravařsko – Poodří, Ostravsko, Opavské Slezsko, Jeseníky, Těšínské Slezsko) z nichž každá má svoje kouzlo a neocenitelný ráz. V tomto kraji naleznete nejenom nádhernou přírodu, ale i velké množství kulturních, architektonických a technických památek. Moravskoslezský kraj se stal prvním regionem v tuzemsku, který má připraven systém bezbariérového cestování a turistiky. Přejít na tipy na výlety v Moravskoslezském kraji.

 

Praha

Jedním z nejpopulárnější míst u nás je jistě Praha, hlavní a současné největší město České republiky. Díky své jedinečné atmosféře a ojedinělé kráse jezdí Prahu obdivovat turisté z celého světa. Praha je všeobecně považována za jedno z nejkrásnějších měst v Evropě. Praha a jeho historické jádro nabízí překrásné památky a dochované architektonické skvosty. Přejít na tipy na výlety v Praze.