mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionů



Zřícenina kláštera Rosa coeli – Dolní Kounice

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+6)
Loading...
Orientační mapka výletu

Rosa coeli (Růže nebeská) byl pojmenován nejstarší ženský klášter na Moravě – založen byl již v roce 1181 a v roce 1183 sem byly uvedeny premonstrátky z Louňovic (dnešní Louňovice pod Blaníkem).

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Ve 30. letech 14. století byla vybudována klášterní svatyně P. Marie a za husitských válek byl celý areál vypálen. Po roce 1698 se klášter pokusili obnovit strahovští premonstráti, ale po požáru v roce 1703 objekt zůstal ve stavu, v jakém jej vidíme i dnes. Magické kláštěrní zříceniny představující gotiku v úchvatně syrové podobě návštěvníky doslova pohltí.

Mezi městem, klášterem a hradem se táhnou tajemné podzemní chody, některé z nich údajně klesají až k řece Jihlavě. Podle pověsti jsou zde i kosti umučených z dob přepadení kláštera husity. Za sychravých podzimních nocí se odtud dokonce ozývá bědování důchů.

Při zabezpečovacích pracích v areálu kláštera v Dolních Kounicích byly objeveny mimořádně hodnotné stavební články – např. náhrobník neznámého brněnského kanovníka z roku 1349.  Klášter se řadí mezi nejvýznamnější středoevropské církevní stavby vrcholné gotiky. Spolu s hradem tvoří harmonický celek, nemající v našich zemích obdoby.  Nejmohutnější stavbou kláštera je kostel, který stojí na půdorysu kříže. Z vnější strany kostel podpírá systém opěrných pilířů. Hlavní vstup do kostela naleznete v západním průčelí podélné lodi.

Otvírací doba:

so, ne, st. svátky duben, květen, červen , září ,říjen 10-17 hod.
Červenec, srpen, denně 10-17 hod.

Mimo otevírací dobu ( na objednání) se vstupné zvyšuje o 100% minimální platba 300,-Kč
Komentované prohlídky s průvodcem každou hodinu.

Klášter Rosa coeli
664 64 Dolní Kounice
Tel.: 513 030427
Web: http://www.dolnikounice.cz/klaster.html

 

Zdroj fotek: dolnikounice.cz/klaster.html


GPS souřadnice

49.0701119, 16.4649243 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 4' 12.40284'', E 16° 27' 53.72748''



Výlet - mapa okolí



Víte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?



Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku




Tipy na výlety v regionu