mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna Velký Lopeník

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Jako další z mnoha je tato rozhledna postavena v rámci spolupráce obcí blízko státní hranice. Navštěvují ji jak domácí turisté, tak ti zahraniční. Postavena byla v roce 2005 převážně z financí z fondů EU.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Na Velkém Lopeníku (911 m) již dříve stávaly rozhledny. Nejprve zde byla před 2. světovou válkou postavena dřevená rozhledna, avšak v roce 1944 Němci postavili novou. Tu ovšem někdo v následujícím roce zapálil. Rozhledna byla obnovena v roce 1946, kdy zde byla postavena 16 m vysoká rozhledna, která zde vydržela až do začátku 70. let, kdy se vlivem počasí rozpadla.

Vzhled nové rozhledny vzešel z mnoha návrhů, které byly v rámci projektu podány. Projekt na výstavbu rozhledny byl realizován pomocí přeshraniční spolupráce obcí Lopeník, Vyškovec, Vápenice, Březová na české straně a z obcí Nová Bošáca, Trenčianské Bohuslavice, Bošáca a Zemianské Podhradie na straně slovenské. Zadání studií proběhlo pod záštitou Fakulty architektury VÚT Brno a Fakulty architektury STU Bratislava. Vybrány byly 3 nejúspěšnější makety, z kterých posléze byla vybrána výsledná podoba nové rozhledny.

Slavnostní položení a vysvěcení základního kamene proběhlo 23. června 2002, poté byla zorganizována veřejná sbírka. Celkové náklady na výstavbu rozhledny se vyšplhaly na 2 miliony Kč. Většina prostředků pocházela z fondů EU z Programu rozvoje venkova, dále od měst, obcí a sponzorů, z veřejné sbírky i z prodeje pohlednic.

Slavnostní otevření 22 m vysoké dřevěné rozhledny s kameným podstavcem proběhlo 16. července 2005. Vyhlídková plošina se nachází v 19 m a vede na ní 101 schodů. Rozhledna je volně přístupná. Nabízí výhled na Pálavu, Chřiby, Vizovické a Hostýnské vrchy, Beskydy, na slovenské straně na Malou Fatru, Strážovské vrchy, Považský Inovec a Malé Karpaty. Přístupná je pouze pěšky po značených turistických cestách.

Foto: Martin Čada. Děkujeme.


GPS souřadnice

48.9166783, 17.7826595 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 48° 55' 0.04204'', E 17° 46' 57.57431''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu