mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůLednicko-valtický areál – UNESCO

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+6)
Loading...
Orientační mapka výletu

Krásný kus české země se rozprostírá mezi jihomoravskými obcemi Lednice a Valtice, podle kterých tato oblast získala i své jméno – Lednicko-valtický areál. I když zub času působí nekompromisně, dnes zde můžeme vidět nádherný lednický zámek a valtický zámek a to včetně nádherné zámecké zahrady.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Lednicko-valtický areál kloubí barokní architekturu s gotickým stylem, které dokreslují zahradní a krajové úpravy ve formě anglických parků. Nutno smeknout před všemi, kteří se o areál o rozloze 250 km starají a vytvářejí z něj tak jeden z největších lidskou rukou upravovaných parků v Evropě.

Kvality tohoto úchvatného areálu byly podtrženy i tím, že v roce 1992 byl vyhlášen za krajinou památkovou zónu a následně byl v prosinci roku 1996 zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního bohatství UNESCO.

Areál je natolik rozsáhlý, že ho v žádném případě nelze kvalitně obsáhnout během jedné návštěvy, turista tak má neustálý důvod znovu se vracet. Součástí Lednicko-valtického areálu jsou zejména:

 • Zámek Lednice – kromě úchvatných interiérů zde naleznete například skleník s tropickými a subtropickými rostlinami, zajímavá je i umělá jeskyně zvaná grotta v suterénu zámku. Zaujme rovněž zámecký park s kašnou, minaret, skleník, prostory zámecké jízdárny, Maurské vodárny či Akvadukt.
 • Janův Hrad – klasické placené prohlídky interiéru
 • Minaret – dominanta parku, kterou zajisté nepřehlédnete – jedná se o věž, ze které svolávají muslimští duchovní davy k motlitbě. V islámských zemích se tato stavba stává součástí mešit. Pokud zvládnete vyjít 302 schodů, otevře se vám nádherná vyhlídka z výšky šedesáti metrů do krajiny.
 • Apollónův chrám – přístupné vyhlídkové terasy
 • Empírový Chrám tří grácií – přístupný pouze exteriér, zdarma
 • Nový dvůr – v soukromém vlastnictví, přístupný pouze exteriér, zdarma
 • Rybniční zámeček – přístupný pouze exteriér, zdarma
 • Hraniční zámeček – přístupný, v objektu se nachází restaurace
 • Kaple sv. Huberta – přístupný pouze exteriér, zdarma
 • Rendez-vous (chrám Dianin) – klasické placené prohlídky interiéru
 • Zámeček Belveder – v soukromém vlastnictví, přístupný pouze exteriér, zdarma
 • Zámek Valtice
 • Kolonáda na Raistně  – přístupné vyhlídkové terasy

Celý rozsáhlý komplex byl postaven Lichtenštejny a na jeho budování se podíleli světoznámí architekti – Josef Hardmuth (vynálezce tužky, architekt Minaretu, akvaduktu, Janova hradu, Pohanska), Jiří Wingelmüller (zámek Lednice, Maurská vodárna), Josef Kornhäusel (Apollonův chrám, Rendez-vous) a Jan Karel Engel (Hraniční
zámeček, Tři Grácie) či méně známý Martinelli, Tencalla, Fisher von Erlach nebo Ospel.

Areál, jak je dobře vidět výše, tvoří různé zámecké budovy, pomocné budovy jako jsou zahradní domky, skleníky s tropickou florou, zahrady pak dokreslují dekorativní kamenné sochy různých stylů, rybníky a stromové parky s výskytem mnoha ohrožených i vzácných stromů, v nichž domov nachází i chráněné druhy fauny.

V rámci Lednicko-valtického areálu naleznete celou řadu turistických stezek a cyklotras, lze zde zajistit jízdu v kočáru taženém koňském spřežením či romantický výlet na loďce. Zámek Lednice nabízí ve své první prohlídkové trase i plnou bezbariérovost.

Lednicko-valtický areál naleznete zhruba 50 kilometrů vzdušnou čarou od Brna, vlakem musíte mířit do vlakových zastávek Lednice a Valtice. Pokud jako dopravní prostředek zvolíte auto, přijedete po silnici první třídy č. 40 Břeclav-Valtice, silnici třetí třídy 41417 Břeclav – Lednice či  silnici druhé třídy 422 Lednice – Valtice. Areál přeje pěším – veškeré objekty jsou propojeny kvalitními stezkami vhodnými i pro rodiny s kočárky. Dejte však pozor – v celém zámeckém areálu je přísný zákaz jízdy na kole.

Lednicko-valtický areál
Turistické informační centrum Lednice
Zámeckéd náměsti 68
691 44 Lednice
Telefon: +420 627 340 986
e-mail: tic@lednice.cz
Web: www.lednice.cz

Zdroj fotek: lednice.cz


GPS souřadnice

48.799949, 16.8038794 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 48° 47' 59.8164'', E 16° 48' 13.96584''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Komentář k Lednicko-valtický areál – UNESCO

 1. Martina Hábová

  Nádherný výlet

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu