mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůZámek Lednice – památka UNESCO

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+6)
Loading...
Orientační mapka výletu

Zámek Lednice patří mezi vzhledově nejreprezentativnější zámky v naší zemi. Dnešní podobu mu vtiskla novogotická přestavba z let 1845-58 podle Georga Wingelmüllera. Dvoupatrová budova zámku je zasazena v čarokrásné zámecké zahradě.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Není divu, že samotný zámek, stejně jako Lednicko-Valtický areál do kterého spadá, je již dlouhou dobu na seznamu památek UNESCO.

Samotný zámek je charakteristický zajímavou žlutou fasádou a jeho dispozice jsou umístěny ve třech hlavních křídlech ve tvaru podkovy. Západní křídlo zámku obsazuje kaple sv. Jakuba.

Zámek Lednice vznikl na původním místě gotické tvrze s dvorcem, o které byly první zmínky datovány do roku 1222. V šestnáctém století zažilo toto místo výstavbu renesančního zámku, u barokní podoby na sklonku 17. století založení zámecké zahrady a jízdárny. Zámek od roku 1322 obývali Lichtenštejnové, posledním z Lichtenštejnů byl od roku 1911 František Josef z Lichtenštejna. V roce 1945 přešel zámek do správy státu.

Interiér zámku nabízí řadu unikátů, zajímavých artefaktů a místností – knihovna s vřetenovým schodištěm, vstupní hala, pánská koupelna, modrý dámský salónek, lovecký salónek či čínský kabinet s ručně malovanými tapetami jsou jen skromnou ochutnávkou. V zámku jsou čtyři prohlídkové okruhy a obrazová galerie (I. okruh – reprezentační sály, II. okruh – knížecí apartmány, III. okruh – dětské pokoje a výstava loutek Milana Knížáka, IV. okruh – umělá krasová jeskyně Grotta pod zámkem s výstavou strašidel a pohádkových bytostí).

Po návštěvě interiéru vás pozve k návštěvě i okolí zámku – například zajímavý přilehlý skleník s tropickou květenou, francouzská zahrada či krajinářský park obsahující řadu zajímavých drobných staveb – minaret, Apollonův chrám, umělá jeskyně či  Akvadukt.

Zámek naleznete v Lednici, což je asi 10 kilometrů severozápadně od Břeclavi. Vlakem vystupte ve stanici Lednice, autobusem přijedete nejlépe z Břeclavi na zastávku Zámecké náměstí. Pokud na zámek vyrazíte na kole, můžete využít některou z cyklotras (napři. 41,5043), dejte ale pozor – do objektu zámecké zahrady (Lednický park) již kola nemohou. Autem je cesta velmi jednoduchá, po D2 /E65 odbočíte na exitu 41 a dále pojedete po silnici 422 do Valtic.

Otevírací doba se liší podle jednotlivých objektů, aktuální informace naleznete vždy na webové stránce zámku.

Web: www.zamek-lednice.com

Zdroj fotek: zamek-lednice.com


GPS souřadnice

48.799949, 16.8038794 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 48° 47' 59.8164'', E 16° 48' 13.96584''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Komentář k Zámek Lednice – památka UNESCO

  1. Martina Hábová

    Byla jsem tam několikrát a rozhodně né naposled, je tam nádherně

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu