mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůBýčí skála – Blansko

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+4)
Loading...
Orientační mapka výletu

Jeskyně Býčí skála do dnešní doby nevydala všechna svá tajemství, která skrývá. Samotná jeskyně je součástí rozsáhlého jeskynního systému, ale turisty a zájemce o historii zajímá především samotná jeskyně a především její vchodová část nazývaná Předsíň. Býčí skála se nachází ve střední části Moravském Krasu, v dolní části Křtinského údolí, na které dále navazuje Josefovské údolí.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Byčí skála leží v malebné obci Habrůvka. V roce 1897 prováděl výzkumy v Býčí skále lékař a archeolog dr. Jindřich Wankel a nalezl kosti jeskynního medvěda i kosti jiných zvířat, dokonci i kosti lidské, uhlíky, zbytky bronzového plechu i části železných nástrojů. Nicméně ve výzkumech dále nepokračoval. V roce 1896 dva mladíci, bratranci Arnošt a Gustav Felklovi, ve vzádlenosti necelých 10 metrů od vchodu nalezli ve vrstvě dřevěného uhlí polorozbiou zdobenou keramickou nádobu a v ní malou bronzovou sošku býčka.

Tato soška je celoevropským exponátem a dnes je spolu s dalšími předměty z Býčí skály vystavena na čestném místě ve vídeňském Naturhistoriche Muzeum. Jeskyně sloužila jako pravěký a starověký chrám a dále se hovoří i o tom, že je zde místo pohřbu významných jedinců.

Za 2. světové války zřídili nacisté v jeskyni podzemní továrnu. Dnes je vchod do jeskyně zamřížován a jeskyně je přístupná pouze několikrát do roka, kdy do ní organizuje vycházku muzeum v Blansku pod vedením zkušeného archeologa. Je možné, že se pod vrstvou betonu v Předsíni skrývají další nálezy, které by mohly objasnit některé záhady.

Býčí skála
Habrůvka
okres Blansko
Tel.: 516 417 221
Web: http://www.byciskala.cz

Zdroj fotek:byciskala.cz


GPS souřadnice

49.3024182, 16.7242023 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 18' 8.70552'', E 16° 43' 27.12828''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu