mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůJeskyně Blanických rytířů – Rudka

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+5)
Loading...
Orientační mapka výletu

Blaničtí rytíři nevyspávají pouze v nitru středočeského Velkého Blaníku, ale i na Moravě a to na úpatí kopce Milenka u obce Rudka. Do pískovcové skalní sluje je tu ve 30. letech 20. století vytesal rodák z Bořitova u Černé Hory Stanislav Rolínek, čalouník a nadaný sochař samouk.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Jeskyni v obci Rudka zdobí 16 postav spících blanických rytířů, nejzdařilejší je jezdecká socha knížete Václava, stojícího uprostřed svého vojska. Sochař ji zhotovil bez předchozího konceptu, načisto. Postupoval přitom zdola nahoru, přesto jsou její proporce skvěle zvládnuty.

Osud bohužel Rolínkovi nedopřál možnost dál rozvíjet svůj talent. Měl pokročilou tuberkulózu plic a tak s prací v Rudce spěchal. Proto jsou některé sochy opracovány jen hrubě, na detaily už nebyl čas. Dílo již dokončit nestačil, zemřel v necelých třiceti letech.

Vchod do nitra hory střeží mohutný kamenný lev podivuhodné krásy. Rolínek při tom v životě skutečného lva nikdy neviděl a pracoval jenom podle obrázku. Stanislav Rolínek zhotovoval své sochy zpočátku velmi netradičními, primitivními nástroji – hasičskou sekyrkou a půlkou nůžek na stříhání ovcí. Již v roce 1928 tu autor vytvořil 13 metrů vysokou sochu prezidenta Masaryka. Za německé okupace byla na základě udání zničena – zbyly z ní jen obrovské boty.

Park v okolí jeskyně se dnes mění na galerii pod širým nebem. Mladí sochaři zde v rámci mezinárodních sochařských symposií vytváření nové sochy a navazují tak na Rolínkovu práci.

Otevírací doba:
Duben až říjen: otevřeno denně mimo pondělí od 9.00 – 12.00 a 13.00 – 16.30 hod.
Listopad až březen: otevřeno v sobotu, neděli a ve státní svátky od 9.00 – 12.00 a 13.00 – 15.00 hod.

Jeskyně Blanických rytířů
679 72 Rudka u Kunštátu
Web: http://www.rudka.cz/jeskyne
tel. 739 510 772

Zdroj fotek: rudka.cz


GPS souřadnice

49.5199501, 16.5120483 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 31' 11.82036'', E 16° 30' 43.37388''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Komentář k Jeskyně Blanických rytířů – Rudka

  1. Alena Andrlová

    Vypadá to dost dobře…:-))

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu