mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůPropast Macocha

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+11)
Loading...
Orientační mapka výletu

Naše nejznámější a nejnavštěvovanjší propast se stala symbolem Moravského krasu. Samotná propast Macocha pravděpodobně vznikla prolomením zesláblé klenby obrovského podzemního dómu, protékaného ponornou říčkou Punkvou. Splynutím krasové sníženiny na povrchu s jeskyní se otevřela vertikální dutina o dnešní hloubce 138,5 m.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Propast Macocha je nejhlubší ve střední Evropě a je součást komplexu Punkevních jeskyní. Propast se nachází ve výběžku katastrálního území Vilémovice. Její ústí má rozměry 174 x 76 m, šachta klesá svisle dolů. Na dně pod mohutným suťovým kuželem jsou dvě jezírka – Horní a Dolní, zásobované vodami ponorné říčky Punkvy. Dno Dolního jezírka určuje dosud celkově ověřenou hloubku propasti 187,5 . V roce 1882 byl na horní hraně propasti vybudován vyhlídkový Horní můstek, v roce 1889 ve výšce 90 m nade dnem Dolní můstek.

Podle pověsti dostala propast jméno podle kruté macechy, která se pokusila svrhnout na dno nevlastního syna. Chlapec se zachytil stromku, rostoucího ve stěně a zachránil se. Poté byla macecha vyhnána k propasti, kam se sama vrhla.
Prvním odvážlivcem, který sestoupil na dno propasti byl v roce 1723 Lazarus Schopper. Po tomto sestupu se poté až do roku 1900 uskutečnilo celkem asi 12 písemně zaznamenaných sestupů, jejichž charakter postupem doby nabýval podobu odborných expedic.

Nedaleko od Horního můstku se nachází stanice lanové dráhy, která vede k Punkevním jeskyním. Od Dolního můstku vede k Punkevním jeskyním malebná turistická stezka.

Propast Macocha je součástí nejdelšího jeskynního systému v České republice.
K propasti Vás doveze silniční vláček nebo kabinová lanovka. Nenechte si ujít návštěvu Punkevních jeskyní, jejichž prohlídka je spojena s atraktivní plavbou po říce Punkvě.

Propast Machocha
Web: http://www.propast-macocha.cz/

Otevírací doba
Oba vyhlídkové můstky u propasti jsou volně přístupné.

Zdroj fotek: propast-macocha.cz


GPS souřadnice

49.3727611, 16.7289389 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 22' 21.94'', E 16° 43' 44.18''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Komentář k Propast Macocha

  1. Martina Hábová

    Byla jsem tam několikrát, vždy a znovu mně Macocha fascinuje

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu