mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůZámek Mikulov

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+3)
Loading...
Orientační mapka výletu

Scházelo málo a na vápencovém návrší nad městem mohla dnes být jen hromada sutin. V dubnu roku 1945 totiž ustupující německá vojska zámek úmyslně zapálila – oheň jej obrátil v trosky, zničil cennou uměleckou výzdobu i unikátní sbírky Moravského muzea.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Po roce 1947 byl celý komplex náročně rekonstruován. Zámek v Mikulově má téměř tisícileté dějiny, prošel vývojem od přemyslovského hradiště přes románský a gotický hrad až k podobě zámeckého sídla, kterou formovaly hlavně renesance a baroko. Jeho historie je spojena zejména s rody Lichtenštejnů a Dietrichštejnů.

V zámku sídlí Regionální muzeum Mikulov, expozice se věnuje dějinám objektu i města, vinařství a vinohradnictví, Římanům a Germánům.

Z původního hradu se dochovaly do skály vytesaná brána a válcová věž s cibulovitou bání. Mezi nejzajímavější interiéry patří zámecká knihovna a Sál předků.

V zámeckém sklepení je unikátní sbírka vinařských sudů a dřevěných lisů. Zaujme především obří sud na víno z roku 1643, údajně největší na světě a to s kapacitou 1010 litrů. Během své existence byl zcela naplněn jen dvakrát. Využil se i jinak a to při slavnostních akcích, kdy v něm vyhrávala zámecká kapela. Vešla se do něj celá, jen basista hrál schovaný za sudem.

Na zámku se konala řada významných aktů: roku 1753 tady císařovna Marie Terezie přijala hold moravských stavů, po bitvě u Slavkova v prosinci 1805 zde císař František I. podepsal potupnou smlouvu s Napoleonem a v roce 1866 se tu vedla prusko-rakouská mírová jednání.

Otevírací doba:
duben až říjen: ÚT-NE od 9-16 hod.
květen až září: ÚT-NE od 9-17 hod.
červenec a srpen: ÚT-NE od 9-18 hod.

Zámek Mikulov, Regionální muzeum v Mikulově
Zámek 1
692 15 Mikulov
tel.: 519 309 019
Web: http://www.rmm.cz/

Zdroj fotek: rmm.cz


GPS souřadnice

48.8069813, 16.6371864 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 48° 48' 25.13268'', E 16° 38' 13.87104''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu