mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůSkanzen Strážnice

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+4)
Loading...
Orientační mapka výletu

Ve městě, proslulém lidovými tradicemi a folklorním festivalem se nachází jeden z nejznámějších moravských skanzenů. Byl vybudováni v letech 1973-81 a stal se významným centrem lidové kultury Slovácka.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Jeho vstupním objektem a zázemím je pozdně renesanční objekt bývalého pivovaru z roku 1612, přestavěný barokně. Skanzen-Muzeum Strážnice představuje lidové stavitelství jednotlivých oblastí Slovácka, najdeme tu komplexy věnované Moravských Kopanicím, Luhačovickému Zálesí, Horňácku, technickým stavbám, vinohradnictví a lučnímu hospodářství.

Strážnický skanzen si jako kulisy vybírají i filmoví režiséři, zejména k natáčení pohádek. Zdejší stavby uvidíme např. v pohádkách O statečném kováři, O Ječmínkovi, Za humny je drak či O zakletém hadovi.

V terénu, uměle modelovaném navážkami a osázeném zelení, aby odpovídal původnímu prostředí je umístěno více než šest desítek staveb, originálů přenesených z původního místa nebo přesných kopií. Vnitřní expozice představují způsob života a bydlení v úrodném Pomoraví i v hornatých oblastech Slovácka.

Ukázka vinohradnických staveb a zařízení včetně skutečné vinice je jediná svého druhu u nás. Nachází se v ní přesné kopie vinařských búd (lisoven) z Vrbic, Blatnice, Prušánek a Veletin včetně originálních nářadí a starobylých vinařských lisů.

Řemeslná výroba je zastoupena kovárnou z Lipova a tkalcovskou dílnou z Nové Lhoty na Horňácku. Zajímavá a starobylá je i vstupní budova do muzea, která pochází z roku 1612 a je přestavěna v barokním slohu.

Otevírací doba:

  • květen-červen, září, říjen: ÚT-PÁ 9.00-16.00 hod, SO, NE  9.00-17.00 hod
  • červenec, srpen: ÚT-NE 9.00-17.00 hod.

Ústav lidové kultury, Skanzen
69662 Strážnice
Tel.: 518 306 611
Web: http://skanzen.nulk.cz/index.php

Zdroj fotek: skanzen.nulk.cz


GPS souřadnice

48.8988751, 17.3163117 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 48° 53' 55.95036'', E 17° 18' 58.72212''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu