mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůHrad a chrám Petrov, Brno

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+9)
Loading...
Orientační mapka výletu

Hrad na Petrově nechal v 1. polovině 11. století postavit kníže Břetislav. Hrad byl poměrně velký a dobře opevněný a sloužil jako sídlo údělných brněnských knížat z rodu Přemyslovců a později i jako sídlo moravských markrabat.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Hrad na Petrově byl s největší pravděpodobností zniček roku 1231, kdy zuřila válka mezi moravskými markrabaty Přemyslem a pozdějším Václavem I. Stavba hradu Petrova měla přímý vliv na založení města Brna, protože i když zdejší lokalita byla osídlena už před stavbou hradu, až významné knížecí sídlo umožnilo vznik trhových vsí, ze kterých ve 13. století vzniklo město Brno. Přímé stopy po hradu se nezachovaly. Část původního hradního opevnění byla zakomponována do městského opevnění stavěného ve 2. polovině 13. a ve 14. století.

Hradní budovy byly přestavěny na městské a církevní domy. Hradní areál se rozprostíral v místě kolem dnešního chrámu sv. Petra na skalnatém ostrohu vlevo od hlavního nádraží. Chrám sv. Petra, který patřil k charakteristické siluetě města Brna, byl postaven v 1. polovině 14. století a v jeho základech jsou zbytky starší sakrální stavby.

Současná novogotická úprava pochází z přelomu 19. a 20. století. Od roku 1777 slouží Petrov jako sídlo brněnského biskupství. V současnosti je zpřístupněna původní krypta kostela z 12. století.

Na Petrov je to přibližně 10 minut pěší chůze od hlavního nádraží. Zády k nádražní poště zamíříte k Masarykově ulici, ale před ní odbočíte doprava do táhlého kopce – Bašty a půjdete pořád vzhůru až na Petrov.

Římskokatolická farnost u kostela sv. Petra a Pavla
Petrov 9
602 00 Brno 2
Tel.: 543 235 031
Web: http://www.katedrala-petrov.cz/katedrala.html

Otevírací doba: viz. webové stránky

Zdroj fotek: katedrala-petrov.cz


GPS souřadnice

49.1912569, 16.6070613 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 11' 28.52484'', E 16° 36' 25.42068''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Komentář k Hrad a chrám Petrov, Brno

  1. Jara

    Kdo by ještě hledal něco co jde v okolí brna, tak můžu z vlastní zkušenosti doporučit paragliding. Sice to neni uplne pro slaby povahy, ale kdo si rad trochu zablbne, tak to urcite oceni :))

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu