mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůHrad Špilberk a jeho kasematy, Brno

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+4)
Loading...
Orientační mapka výletu

Jednou z nejnavštěvovanějších památek města Brna je hrad Špilberk s proslulými kasematy, poprvé zpřístupněnými veřejnosti už roku 1880. Dvoupatrové cihelné klenuté chodby, dlouhé přes 100 m, vestavěné do jižního a severního hradního příkopu měly původně sloužit vojenským účelům.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Císař Josef II. nechal v roce 1783 přeměnit část pevnosti včetně kasemat na nejtěžší věznici, určenou pro nejhorší zločince. Díky současné muzejní instalaci můžete na vlastní oči spatřit, jak vypadalo nejhorší vězení celé habsburské monarchie.

Z ponurých hradních příkopů pak můžete vystoupat na vyhlídkovou terasu nárožní věže hradu, odkud se otvírá jedinečný výhled na Brno a jeho okolí. Mezi nejslavnější špilberské vězně, kteří ovšem nebyli vězněni v kasematech, je počítán pověstný plukovník pandurů baron Franz Trenck a neméně populární Václav Babinský, ale také italský vlastenec Silvio Pellico, který špilberský žalář ve svých pamětech proslavil po celé Evropě. K raritám Špilberku patří i jedna z nejhlubších hradní studní v České republice (112 m). V její těsné blízkosti objevíte zajímavou zvonkohru, která střídavě hraje dvaatřicet melodií – den co den, v každou hodinu.

Ve stálých expozicích se seznámíte s historií hradu, jehož počátek sahá až do poloviny 13. století, s historií města Brna a s uměleckými sbírkami muzea, které má na Špilberku sídlo od roku 1960. Hrad je od roku 1962 národní kulturní památkou.

Hrad Špilberk
Špilberk 1
662 24 Brno – střed
Tel.: 542 123 611
Web: http://www.spilberk.cz/

Zdroj fotek: http://www.photo.czechtourism.com/


GPS souřadnice

49.1942927, 16.5985304 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 11' 39.45372'', E 16° 35' 54.70944''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu