mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůZřícenina hradu Kraví Hora

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Nedaleko vsi Kuroslepy nalezneme zbytky hradu Kraví Hory – půlkruhová zeď válcové věže a hradní příkop. Hrad Kraví Hora byl postaven počátkem 14. století a patří k nezaměnitelným dominantám Novohradských hor. První písemná zmínka o tomto hradě je až z roku 1367.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Na přelomu 14.-15. století byl hrad sídlem loupeživých rytířů, kteří plenili okolní panství a z toho důvodu byl hrad pravděpodobně už v 1. polovině 15. století dobyt a pobořen. Koncem 15. století je už v písemných záznamech uváděn jako pustý hrad. Do dnešní doby se z hradu zachovala část zdiva z mohutné věže, zbytky paláce, hradeb a hradní příkopy. Hradní zříceniny jsou volně přístupné po celý rok. Kraví hora se nachází ve výšce 953 metrů a na jeho vrcholu nalezneme skalní hradby, množství izolovaných skal a známý bizarní granodioritový útvar Napoleonovu hlavu (výška 10 m).

Ruina hradu stojí na zalesněném ostrohu nedaleko soutoku řek Oslavy a Chvojnice. Ze vsi Kuroslepy vede k hradu lesní cestička, kterou zvládnou i děti.  Podle Kroniky České byla Kraví Hora velkomoravskou pevností, na niž se po porážce Maďarů uchýlili moravští velmoži. Do vsi Kuroslepy vede silnice z Náměště nad Olsavou přes obec Březník. Návštěvu Kraví Hory je také možné spojit s návštěvou státní přírodní rezervace Mohelno, přibližně 5 km jižně od Kuroslep. Nedaleko Kuroslep jistě stojí za zmínku i další dva velice zajímavé hrady a to Lamberk a Sedlecký hrad.

Fotografie, u kterých souhlasíte s bezplatnou publikací zasílejte prosím na info@vlastiveda.cz – uvedení autora je samozřejmostí. Předem děkujeme.

 


GPS souřadnice

49.1391, 16.2301 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 8' 20.76'', E 16° 13' 48.36''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu