Vila Tugendhat – Brno
Vila Tugendhat se nachází v městské části Brno – sever a jedná se o ojedinělé funkcionalistické dílo německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Roku 2001 byla tato unikátní stavba zapsána na seznam památek UNESCO. Od konce února 2012 byla po nákladné rekonstrukci znovuotevřena veřejnosti.
Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!
Návrh stavby vypracoval v roce 1928 na žádost manželů Grete a Fritze Tugendhatových německý architekt Ludwig Mies van der Rohe, který byl manželi Tugendhatovými pozván do Brna v září 1928. Stavba vily započala hned následujícího roku v červnu 1929 a podílelo se na ní mnoho domácích i zahraničních firem, přičemž přírodní materiál byl dovážen z různých koutů světa. Stavební práce byly dokončeny v rekordně krátkém čase. Manželé Tugendhatovi se mohli nastěhovat do svého nového domu v prosinci 1930. Vilu si však užívali pouze do roku 1938, kdy jako Židé byli donuceni opustit Československou republiku, protože hrozila německá expanze.
Gestapo vilu zabavilo hned roku 1939 a tři roky poté byla dokonce zapsána jako majetek Velkoněmecké říše. Za války byla vila využívána leteckým konstruktérem a průmyslníkem Willym Messerschmittem. Velké ztráty utrpěla při náletu na Brno, kdy při výbuchu pumy byla zničena všechna okna obytného prostoru. Zachovalo se pouze jedno, které bylo asi zrovna zasunuto do podlahy. Zničením cenného prosklení byl zničen i celý architektonický koncept vily. Okna byla provizorně nahrazena zasklením z malých skleněných tabulek do nově vložených dřevěných rámu.
Pár měsíců poté ji roku 1945 zabrala Rudá armáda a sloužila k ubytování sovětských vojáků. V jejím přízemí byla zřízena konírna. Tato doba znamenala další ztrátu, protože vila v tuto dobu přišla o veškerý mobiliář a dokonce i o půlkruhovou stěnu, která byla vytvořena z makasarkého ebenu a tvořila jídelní kout. Naštěstí i přes veškeré válečné a poválečné útrapy zůstala zachována technická struktura. Význam vily byl doceněn až 6. prosince 1969, kdy byla zapsána do Státního seznamu kulturních památek.
V osmdesátých letech 20. století proběhla první rekonstrukce, která již ve své době byla silně kritizována. Původní velmi kvalitně vyvedená okna (veliké tabule, které byly leštěné unikátní a velmi nákladnou technikou, aby se prakticky neleskla), nahradila okna běžná. Běžným typovým vybavením osmdesátých let byla vybavena třeba i koupelna. Stavebně historický průzkum z roku 2001 však tuto rekonstrukci označuje za profesionální vzhledem k materiálovým a stavebně technickým možnostem a společensko-politické situaci tehdejší doby.
Vila Tugendhat se účastnila i důležitých jednání. V červnu 1992 zde bylo vedeno první kolo koaličních rozhovorů vítězů tehdejších voleb. Z těchto rozhovorů vzešla dohoda o rozdělení Československa, která byla i podepsána na tomto místě. Rok poté se zde jednalo i o federálním majetku. Vila byla z rozhodnutí Rady města Brna předána k užívání Muzeu města Brna a to ji od 1. července 1994 zpřístupnilo veřejnosti jako památník moderní architektury. Zajímavostí je i to, že osudy domu ve dvacátém století se staly inspirací pro román Skleněný pokoj od Simona Mawera.
Rok 2004 znamenal začátek pokusů o další rekonstrukci. Nejprve soutěž vyhrála společnost Omnia, avšak byla označena za zmanipulovanou a v roce 2008 antimonopolním úřadem zrušena. Další možností rekonstrukce byla nabídka potomků původních majitelů, kteří v letech 2006 – 2007 žádali o navrácení s tím, že provedou nákladnou rekonstrukci na vlastní náklady. Město Brno tuto variantu zavrhlo a nakonec rekonstrukci provedla společnost Omnia, která zrealizovala svůj původní projekt. Rekonstrukce probíhala v letech 2010 – 2012, kdy byla vila uzavřena veřejnosti. Celkem stála 156 milionů Kč. Primátor Brna na znovuotevření 29. února 2012 obhajoval i novou výši vstupného, které bylo stanoveno na 350 Kč tím, že se jedná o výjimečnou stavbu. Rekonstrukce znamenala i návrat části původní půlkruhové makasarové stěny z jídelního koutu, který krátce předtím objevil historik umění Miroslav Ambroz v menze brněnské právnické fakulty (za druhé světové války zde gestapo mělo svůj bar).
Kontakt:
samostatné oddělení Muzea města Brna
Vila Tugendhat
Černopolní 45
613 00 Brno
Web: www.tugendhat.eu
Otevíraci doba:
- úterý – neděle 10.00 – 18.00 včetně státních svátků
- prohlídky vedené průvodcem začínají v 10.00; 11.00; 12.00; 13.00; 14.00; 15.00; 16.00 a 17.00 hodin.
V jedné prohlídkové skupině je z kapacitních a bezpečnostních důvodů max. 15 osob. - vzhledem k velkému zájmu veřejnosti je doporučeno si rezervovat vstupenky minimálně měsic předem.
Zdroj fotografií: www.tugendhat.eu
GPS souřadnice
49.2071645, 16.6160652 (latitude/šířka, longitude/délka)
N 49° 12' 25.7922'', E 16° 36' 57.83472''
Výlet - mapa okolí
Víte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?
Tento článek je zařazen v kategorii: Architektura, Muzea, galerie, skanzeny, UNESCO památky, Zajímavosti
Napište nám komentář k tomuto článku