mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůPodkrušnohorský zoopark Chomutov

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+5)
Loading...
Orientační mapka výletu

V krásném přírodním prostředí vzdáleném jen několik minut od centra města Chomutova byl v roce 1975 založen Podkrušnohorský zoopark. Od samého počátku se specializuje na chov zvířat Evropy, později rozšířil chovy o zvířata celé palearktické oblasti, tzv. Eurasie.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

V současnosti jich v expozicích uvidíte více než 160 druhů. Díky  své rozloze 112 hektarůpatří mezi největší české zoo. Jedinečný je výběh Eurosafari, kam se při jízdě terénním Safari expresem podíváte mezi volně žijící zvířata. Jeleny, muflony, buvoly nebo zubry tak budete moci  sledovat z bezprostřední blízkosti.

Pokud se vydáte do zooparku za klidem a odpočinkem najdete tu několik klidových zón. Jedna z nich vede okolo Kamenného rybníka. Vodní ptáky můžete pozorovat z dřevěné vyhlídky. Na malebném ostrůvku vás zaujmou především pelikáni bílí a kadeřaví.

Unikátní je nejseverněji položený plodící sad kaštanovníku jedlého, který v Chomutově založili v 17. století jezuité. Těsně sousedí se statkem domácích zvířat. Na statku jsou ustájeni zástupci domácích plemen koní, koz a ovcí. Nechybí  tu králíci, slepice, perličky nebo holubi. Atmosféru statku počátku minulého století dokresluje expozice starých zemědělských strojů a nástrojů, umístěná částečně právě tady.

V údolí obrostlém keři rododendronů najdou děti velké pískoviště a spoustu dřevěných atrakcí a prolézaček. V této části zooparku využívané jako Dětská zoo je kromě  atrakcí pro děti i terárium a výběhy s kontaktními zvířaty. Malá plemena ovcí a koz si můžete bez obav pohladit. V další části zooparku – naproti výběhu medvědů hnědých – čeká děti od tří do dvanácti let dobrodružná překážková dráha – lanové centrum.

Součástí zooparku je skanzen Stará Ves. Už z dálky uvidíte siluetu větrného mlýna, který byl postaven podle předlohy mlýna v německé obci Reichstadt.

Statek s průjezdnou stodolou a vejminkem je typickou ukázkou hrázděného architektonického stylu, styl roubený je zastoupen originálním stavením roubenky. Malebnou krušnohorskou vesnici počátku minulého století tvoří i  kaplička, zasvěcená sv. Antonínu z Padovy, špejchar, lipová alej, vzorkové políčko, rybník či malá vinice na svahu pod mlýnem. Všechny stavby jsou vybaveny dobovým zařízením,v interiéru roubenky se dozvíte mnoho zajímavostí o zpracování včelích produktů, čihařství a hračkářství, které má v Krušnohoří dlouholetou tradici.

Podkrušnohorský zoopark Chomutov ve zkratce:

 • založen r. 1975
 • více než 160 druhů zvířat z oblasti Eurasie
 • statek domácích zvířat se stálou expozicí (nad sadem kaštanovníku jedlého)
 • Dětská ZOO a lanové centrum
 • zoovláček Lokálka Amálka
 • Safari expres (projíždí třicetihektarovými výběhy s volně žijícími zvířaty)
 • vodní ptactvo v okolí Kamenného rybníka
 • Ekocentrum – vzdělávací a volnočasové aktivity pro děti
 • Centrum krušnohorského lidového umění – skanzen Stará Ves
 • součást zooparku, národopisné muzeum pod širým nebem
 • typický krušnohorský statek s dobovým zařízením a výstavou starých zemědělských strojů
 • staroslovanská a starogermánská chýše
 • kaplička
 • větrný mlýn holandského typu
 • roubenka s infocentrem a expozicí včelařství
 • stodola s řezbářskou dílnou (výroba loutek) a špejchar

Podkrušnohorský zoopark Chomutov, p.o.
Přemyslova 259, Chomutov
tel. 474 624 412
e-mail: zoopark@zoopark.cz , web www.zoopark.cz

Otevírací doba PZOO a skanzenu Stará Ves:
1.3. – 31.3.  — Po – Ne 9-17
1.4. – 30.9.  — Po – Pá 9-17,30, So-Ne 9-18
1.10 – 20.10.  — Po – Ne 9-17,30
21.10. – 28.2.  — Po – Ne 9-16,30

Zdroj fotek: PZOO Chomutov


GPS souřadnice

50.4695779, 13.4206577 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 28' 10.48044'', E 13° 25' 14.36772''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu