mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna na Strážném vrchu u Merboltic

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Za postavením nové rozhledny na místě původní kamenné vyhlídkové věže stojí nezdolné úsilí občanů Merboltic – především pak místního obecního úřadu a několika nadšenců.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Dřevěná rozhledna na kamenném základu zde byla zbudována na místě, kde již dříve stávala kamenná rozhledna. O Strážní vrch (601 m), jako o plno dalších zdejších lokalit, projevili zájem členové Horského spolku pro České Švýcarsko, ale i místní Sdružení přátel přírody a to již v 80. letech 19. stol. Nejprve zde byla upravena přístupová cesta a zbudována malá chatka. Roku 1893 zde pak byla postavena výletní restaurace. Rozhledna již pak byla otázkou času. Její realizace proběhla na přelomu století a ujal se jí místní hostinský Johann Roessler . Jednalo se o dřevěnou vyhlídkovou věž, která dostala jméno Mariina věž podle manželky hostinského a byla uvedena do provozu v roce 1901. Již během první světové války se však na dřevěné konstrukci začal objevovat zub času i proto, že zdejší počasí bývá nepříznivé. Nakonec byla věž stržena a přistoupilo se k postavení nové kamenné věže. Byla 10 m vysoká a jako stavební materiál byly použity znělcové kvádry a cihly. Slavnostně otevřena byla 25. května 1925. Svému účelu sloužila až do 60. let minulého století, kdy nejspíš následkem silné bouře se zřítila.

Znovuobjevení myšlenky na rozhlednu přišlo v roce 1999. Původně bylo v plánu otevřít novou rozhlednu ke 100. výročí otevření první rozhledny, avšak to z finančních důvodů, ale i díky pomalému úřednímu postupu selhalo. Roku 2002 byla upravena cesta na vrchol a připraveny dřevěné části na pile. Dva roky pak trvalo, než se sehnala firma, která by upravila vrchol a připravila kamenný podstavec, protože zde je špatně přístupný terén. Roku 2005 se podařilo a rozhledna byla smontována během léta 2006. Celkové náklady se vyšplhaly na 750 tis. Kč. Největší finanční částkou přispěla obec, zbytek financí pocházel od sponzorů či z prodeje propagačních pohlednic. Slavnost k dokončení stavby proběhla 18. listopadu 2006, přičemž některé dokončovací práce ještě probíhaly v následujícím roce.

Rozhledna je 12 m vysoká a vyhlídka se nachází v 10 m. Vede na ni 67 schodů a je volně přístupná. Nabízí výhledy na České středohoří, Lužické hory, Krušné hory, Jizerské hory, Ralsko i Bezděz. Přístup vede z obce Merboltice, kde lze u zvonice zaparkovat. Na Strážný vrch pak vede místní značení. Lepší přístup pak najdete po polní cestě z konce osady Velká Javorská.

Foto: Martin Špád. Děkujeme.


GPS souřadnice

50.6872222, 14.3555556 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 41' 13.99992'', E 14° 21' 20.00016''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu