mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna na Skřivánčím vrchu u Málkova

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Rozhledna se nachází na Skřivánčím vrchu (460 m) a byla postavena v letech 2010 – 2011. Původní záměr byl, že bude vyšší, avšak nakonec bylo rozhodnuto o výšce 16 m.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

S prvotním nápadem postavit zde rozhlednu přišel tehdejší starosta Bursa v roce 2005. O dva roky později byla zahrnuta do Strategického plánu rozvoje obce Málkov, kdy se však počítalo s 25 m vysokou vyhlídkovou věží, která měla být finančně podpořena z fondů EU. Výška rozhledny byla později snížena, avšak z 12 m rozhledny by díky okolním stromům nebyl možný výhled čili se rozhodlo o výšce 16 m.

Aby rozhledna co nejdéle vydržela, zvolilo se vnější i vnitřní pozinkování této 7,2 tun těžké železné konstrukce. Náklady se vyšplhaly na 4 miliony Kč, z čehož 2,3 miliony Kč bylo dotováno z ministerstva pro místní rozvoj a zbytek se uhradil z rozpočtu obce. Slavnostně byla otevřena 16. června 2011. Je volně přístupná a vede na ní 87 schodů.

Východní polovina Skřivánčího vrchu je dodnes poznamenána následky tornáda, které se zde prohnalo 11. června 2000. Výhled je především jižním směrem, kde uvidíte povrchové hnědouhelné doly, uhelné elektrárny Prunéřov a Tušimice, Doupovské hory, Nechranickou přehradu. Výhled na sever nabízí pouze bližší kopce, které mají zároveň vyšší nadmořskou výšku.

Přístupová cesta vede ze silnice z Chomutova na Karlovy Vary, kde se odbočí do osady Zelená. Na konci osady, odbočuje široká lesní cesta, která vede až k rozhledně. Automobil lze zanechat u nedalekého domova pro seniory nebo lze vyjet až k rozhledně.

Foto: J. Šlapák. Děkujeme


GPS souřadnice

50.4486619, 13.3249985 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 26' 55.183'', E 13° 19' 29.99449''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu