mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionů



Rozhledna Studenec u České Kamenice

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Studenec je jednou z našich nejstarších železných rozhleden. Byla postavena roku 1888 a zároveň se jednalo o významný triangulační bod Čech.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Rozhledna se nachází na vrchu Studenec (736 m) cca 25 km východně od Děčína. Nejprve zde stála dřevěná vyhlídka z roku 1854, avšak pro svůj špatný technický stav musela být roku 1865 snesena. Vrch tehdy patřil k rozsáhlému panství rodu Kinských. Stavba nové železné rozhledny byla iniciována Horským spolkem pro České Švýcarsko. Spolku se podařilo jak získat souhlas majitele pozemku, tak i finanční podporu od děčínské a českokamenické spořitelny, dále od obcí Česká Kamenice, Chřibská a Líska a mecenášem se stal starosta České Kamenice Franz Preidl i někteří další. Rozhledna byla slavnostně otevřena 15. července 1888 a stavba vyšla na 6 tisíc zlatých. O dva roky později byla členy zmíněného spolku vydlážděna cesta na vrchol čedičem. Roku 1893 byla vedle rozhledny knížetem Kinským postavena chata Kinsky Baude, kterou mohli návštěvníci využít pro občerstvení i nocleh. Chata sloužila do poloviny minulého století, kdy vyhořela, ale její zbytky bychom mohli nalézt dodnes.

Od roku 1938 sloužila rozhledna i jako pozorovatelna strážní služby (vojáci byli ubytování v horské chatě), což nijak neomezovalo zdejší turistický ruch. Avšak i na této 6 tun vážící rozhledně se začal postupně projevovat zub času a začala se objevovat koroze konstrukce, což způsobilo značně nebezpečný výstup na vyhlídku. Roku 1995 začalo jednání o záchraně rozhledny, což se však setkalo s nepochopením a stavební úřad dokonce vydal stanovisko k demolici. Naštěstí den před stržením byla rozhledna prohlášena Ministerstvem kultury a Státním ústavem památkové péče za technickou památku a plánovaná demolice musela být zastavena. Dále se do popředí debat dostaly i nevyjasněné majetkové vztahy. Stav rozhledny se nadále zhoršoval a nakonec bylo založeno roku 2007 Občanské sdružení Studený a Lipnice, které mělo jako jeden z hlavních cílů záchranu této unikátní rozhledny. Byl založen bankovní účet na dary, vydány pohlednice na podporu obnovy a byla vyhlášena veřejná sbírka včetně možnosti dárcovských SMS. Možné bylo „zakoupit“ si třeba i schody. Náklady na opravu se odhadovaly až na 4 mil. Kč.

Finance na opravu rozhledny se nakonec sehnaly a tak mohly začít opravy. Nejprve byla rozhledna rozřezána a přenesena do areálů firem, které se postaraly o její opravu. Na Studenci proběhlo vybetonování nových základových patek. Rozhledna byla opět sestavena pomocí nýtování konstrukce na hřišti v Dolní Kamenici. Na Studenci bylo osazeno prvních 16 schodů. Rozhledna měla být transportována na vrch Studenec vrtulníkem na začátku prosince 2008, avšak silný vítr zapříčinil, že nakonec byla transportována až 14. března 2009. Náklady na rekonstrukci přesáhly 3 mil. Kč. Slavnostní otevření nově zrekonstruované rozhledny pak proběhlo 21. června 2009.

Rozhledna je 16 m vysoká a je volně přístupná. Nabízí výhledy na Lužické, Jizerské a Krušné hory, Krkonoše, Ještěd, Bezděz i České středohoří. Dostanete se sem pěšky po modré a posléze červené turistické značce z obce Líska nebo po červené z obce Studený. Obě cesty měří cca 1 km.

Rozhledna Studenec u České Kamenice

Foto: Martin Čada. Děkujeme.


GPS souřadnice

50.8319, 14.4553 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 49' 54.84'', E 14° 27' 19.08''



Výlet - mapa okolí



Víte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?



Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku




Tipy na výlety v regionu