mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna Jeřabina u Litvínova

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Rozhledna se nachází v Krušných horách v nadmořské výšce 788 m a byla pojmenována podle stejnojmenného vrchu, dříve nazývaného i Haselstein. Jedná se o již třetí rozhlednu na tomto místě.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

První rozhledna byla dílem německého turistického spolku. Byla 3 m vysoká, měla vysokou kamennou podezdívku, na které se nacházela 11 m vysoká dřevěná nástavba s krytou vyhlídkou. Slavnostně zpřístupněna byla 24. srpna 1884 a těšila se velkému turistickému zájmu. Drsné krušnohorské podnebí zapříčinilo to, že musela být několikrát kvůli svému špatnému technickému stavu uzavřena. Roku 1928 silná bouře strhla dřevěnou část a rozhledna byla znovu otevřena jen jako zvýšený turistický altán se stříškou a zábradlím.

Během 2. světové války sloužila jako německá hláska k obraně chemické továrny v Záluží. Poté rozhledna dále chátrala či byla jinak devastována. Až na počátku tisíciletí se o její osud začalo zajímat Sdružení obcí v regionu Krušné hory. Opravy se nakonec z této strany nedočkala, ale vedení Sport areálu Klíny se nakonec podařilo získat od sponzorů půl milionu Kč a rozhledna získala podobu z 20. let 20. století. Zrekonstruovaná vyhlídka byla turistům zpřístupněna 28. června 2009.

Rozhledna je volně přístupná a je 6 m vysoká. Od silnice Křížátky – Mníšek sem vede červená turistická značka, z druhé strany pak žlutá turistická značka. Nejbližší větší město poblíž je Litvínov.

Foto: Martin Špád. Děkujeme


GPS souřadnice

50.6127248, 13.52108 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 36' 45.80939'', E 13° 31' 15.88806''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu