mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna na Vochlici u Lubence

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Vyhlídková věž se nachází na kopci Vochlice (449 m) mezi osadami Libyně a Mlýnce cca 50 km jihozápadně od Loun. Její vznik je však dosti nejasný a existuje mnoho teorií.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

K dispozici je hned několik teorií jejího vzniku. První praví, že byla vybudována v druhé polovině 19. stol. jako zpestření rozsáhlého anglického parku zámku Mlýnce. Další verze se kloní k verzi, že byla postavena místními turisty roku 1881 a jako vzor byla vzata věž z lučeneckého erbu. Údajně byla zbudována již ve středověku, jako strážkyně solné stezky.

Bohužel na dlouhá léta, především v době totality, byla opomenuta a dosti zchátrala. Až v roce 2007 skupinka místních nadšenců se postarala o její přeměnu v elegantní stavbu. Záchranné práce probíhaly pod hlavičkou Občanského sdružení na záchranu kostela sv. Jiljí a také za pomoci sponzorů a mnoha dobrovolníků a nadšenců. Byla vybudována i nová cesta k rozhledně, pořízeno nové schodiště, vstupní dveře i střecha s hromosvodem. Za zmínku stojí, že pomáhali i odsouzení z nápravného zařízení Drahonice.

Oficiálně byla rozhledna znovuotevřena 28. srpna 2010. Je cca 15 m vysoká a vyhlídka se nachází v 11 m.  Otevřena je od května do konce října o víkendech od 13 do 16 hod, v ostatní dny lze zapůjčit klíče v obchodě vitrážnické firmy SKLOART v Lubenci.

Foto: Martin Čada. Děkujeme.


GPS souřadnice

50.1471507, 13.3134386 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 8' 49.74252'', E 13° 18' 48.37896''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu