mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůErbenova rozhledna v Ústí nad Labem

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Nachází se na menším návrší Brand (420 m) na okraji Ústí nad Labem. Tato menší kamenná stavba má však není první rozhlednou na tomto místě.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Nejprve zde stála 20 m vysoká rozhledna Františka Josefa I. z roku 1889. Rozhledna měla kamennou podezdívku, na které byla umístěna dřevěná konstrukce. O postavení se zasloužil i ústecký Spolek pro České středohoří a Krušné hory. Věž však po 9 letech za prudké zimní bouře přišla o svoji dřevěnou nástavbu. Za rok zde byla vztyčena nová trámová rozhledna – na původní podezdívce. Měla lépe odolávat větru, avšak po 5 letech ji v roce 1903 strhla vichříce. Kamenná podezdívka i nadále sloužila jako vyhlídka. V roce 1911 do ní uhodil blesk a zničil i tuto stavbu.

Nová rozhledna zde byla postavena až v roce 1933 z podnětu spolku ústeckých turistů. Věž byla přejmenována na Erbenku, podle předsedy spolku a zároveň ředitele ústecké spořitelny Alexandera Erbena. Ve stejné době vznikly i jiné zdejší rozhledny, například na Větruši, na Nakléřovské výšině a v rozvalinách hradu Blansko.

Rozhledna je volně přístupná, což se projevilo i nájezdy vandalů. Zároveň o ni nebylo pečováno a až v 80. letech minulého století se dočkala opravy od turistů z ústeckého oddílu Spartak. Drobnější opravy pak následovaly i v 90. letech. Časem se začal zhoršovat i výhled, kvůli stromům, které postupně narůstaly v okolí. V roce 2004 se začalo jednat o jejím zvýšení. Nakonec byla vybrána jedna z pěti variant a v roce 2006 byla rozhledna navýšena o 7 m. Slavnostně byla znovuotevřena 15. října 2006. Náklady se vyšplhaly na 2,3 mil. Kč.

Rozhledna je nyní 15 m vysoká a vyhlídka se nachází ve 13 m. Vede na ni 56 schodů. Je volně přístupná od května do září od 9 do 21 hod a od října do dubna od 9 do 16. Na noc je z důvodu ochrany před vandaly zamykána. Z části města Dobětice sem vede zelená a modrá turistická značka, sem můžete dojet i pomocí MHD. Další přístup je od městské části Severní terasa – čtvrť Kočkov. Výhled se nabízí především na Ústí nad Labem, Krušné hory a České středohoří.

Foto: D. Sedlák. Děkujeme.


GPS souřadnice

50.6788831, 14.0534665 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 40' 43.97916'', E 14° 3' 12.4794''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu