mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna Děčínský Sněžník

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+1)
Loading...
Orientační mapka výletu

Tato originální rozhledna se nachází na vrcholu Děčínského Sněžníku v nadmořské výšce 723 m a mnozí v ní mohou vidět šachovou figurku. Původní žádost však zněla pouze na vybudování triangulační věže.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Rozhledna byla postavena na popud vídeňského kartografického úřadu, který roku 1862 požadoval postavit zde dřevěnou triangulační věž nebo alespoň nechat vykácet vrchol. Místo bylo totiž významným bodem pro Rakousko, Sasko a Prusko, které se dohodly na nové triangulaci. Tehdejší majitel hrabě Thun se rozhodl rovnou pro stavbu této honosné rozhledny s pseudogotickými prvky. Stavba započala hned roku 1863 a za jejím návrhem stojí drážďanský architekt Hänel. Pseudogotické prvky jsou patrné především z okenních říms, cimbuří a lomených okenních oblouků. Doslova architektonické dílo bylo dokončeno roku 1864 a náklady na výstavbu činily téměř 20 tis. zlatých. Zajímavostí je, že kvůli její stavbě musel být otevřen i nový lom.

Jako triangulační bod však rozhledna sloužila pouze do roku 1866, kdy vypuknula prusko-rakouská válka. Poté sloužila pouze pro turistický ruch, který i na Děčínsku začal narůstat. Díky velkému zájmu turistů zde rok po dokončení byla postavena správou lesů turistická bouda a občerstvením. Mezi další zajímavosti tohoto místa patří návštěva císaře Josefa II., což však bylo ještě před stavbou a dále zmiňme například první úspěšné provedení zachycení signálu berlínské televizní stanice, které bylo provedeno na našem území, a to v roce 1936. Natáčel se zde i v roce 1955 film Větrná hora. Po druhé světové válce byl nadále vyhledávaným cílem turistů, avšak se začalo zapomínat na údržbu a navíc se přidalo vandalství. Nepomohlo tomu ani zapsání do památkového fondu Státního ústavu památkové péče v roce 1985. Restaurace na to byla o poznání hůře a kvůli svému špatnému stavu musela být stržena, rozhledna však musela být uzavřena.

Rozhledna byla znovu otevřena až po generální opravě v roce 1992, která se vyšplhala na 2 miliony Kč. V té době na ní také přibyli různé vysílače a paraboly. Na přelomu tisíciletí zde byla obnovena restaurace a bufet. V roce 2011 byla rozhledna v anketě čtenářů idnes.cz zvolena nejoblíbenější rozhlednou Ústeckého kraje. Navíc je naplánovaná i její oprava v hodnotě okolo 3 milionů Kč, přičemž zatím se shání možnosti, jak na tuto opravu získat dotaci. Sama radnice v Jílovém zatím na její opravu uvolnila v roce 2011 400 tisíc Kč. Z věže má navíc zmizet i několik hyzdících parabol.

Rozhledna je celkem 33 m vysoká a vyhlídku si můžete vychutnat z výšky 31 m po vystoupání 173 schodů (posledních 38 je vyrobeno z litiny). Nabízí výhled na České středohoří, Krkonoše, Ještěd, Bezděz, Říp, Lužické hory, Krušné hory i na věže drážďanských kostelů.

Přístup vede z Děčína po červené turistické značce, nebo autem přes Jílové a osadu Sněžník, kde se na rozcestí pod Děčínským Sněžníkem nachází parkoviště, z kterého je nutné pokračovat cca 1,5 km pěšky. Od dubna do října je otevřena denně od 10 do 17 hod. O víkendech již od 9 hod. Listopad – březen bývá také otevřena denně a to od 11 do 17 hod, avšak je nutné přihlédnout ke klimatickým podmínkám. Klíč si můžete vyzvednout v nedalekém bufetu.

 

Foto: Martin Čada. Děkujeme.


GPS souřadnice

50.7930369, 14.1085296 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 47' 34.93284'', E 14° 6' 30.70656''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Komentář k Rozhledna Děčínský Sněžník

  1. Outdoorové fórum

    Kromě turistického cíle je Sněžník i cílem horolezců, kdy celý hřeben je tvořen kvalitním tvrdým pískovcem. Jejich výhodou je, že jsou otočeny na jih a jsou vystaveny slunci a i větru, proto vysychají po dešti jako první. Proto jsou věže obsypány cestami a v posledních letech se na Sněžník jezdí i bouldrovat. Aktuálně je Sněžník jeden z nejlepších bouldrových oblastí v ČR.

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu