mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůKotěrovy kolonie v Lounech

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+4)
Loading...
Orientační mapka výletu

Přijměte pozvání do města na severu Čech, jež leží asi 50 km od Prahy. Do města Louny, kde vznikl ojedinělý projekt zahradního města pod taktovkou architekta Jana Kotěry.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Ve vzdálenosti asi 1,5 km od středu města, na návrší, jež se zdvíhá nad hlavním nádražím se nachází tzv. Kotěrova kolonie, městská část, jež byla postavena podle projektu J.Kotěry a jež měla vyřešit bytovou krizi, která vznikla v Lounech na začátku 20.století. na přelomu 19. a 20.století dochází k velkému hospodářskému rozvoji města a c.k. rakouské dráhy se zde rozhodly vybudovat obytnou čtvrť pro své zaměstnance.

Podle původního plánu z roku 1909 mělo vzniknout kompletní a urbanisticky propracované zahradní město, první svého druhu v celé monarchii. Hlavní důraz kladl architekt Kotěra na spojení výhod městského a venkovského života. Člověk měl být ve spojení s přírodou, v čistém prostředí plném zeleně a přitom jen několik kroků od zaměstnání.

Kotěrova kolonie

Jeho myšlenka byla nadčasová. Ve spodní části kolonie měly vzniknout veřejné budovy – škola, obchody, hostinec a holičství. Na vrcholu kopce se měl tyčit kostel. Plán soběstačného města s veškerým sociálním zázemím, lemovaný javorovým stromořadím, se bohužel realizoval jen částečně. Do roku 1913 se realizovala pouze stavba 53 obytných domů, 2 prádelen, mateřskou školkou a tzv. osmidomy.

Kotěrova kolonie

 

Kolonie i přes svoji „nedostavěnost“ působí klidným a harmonickým dojmem. Naplnila tak očekávání zadavatelů projektu a stala se jednou z úspěšných aplikací myšlenky zahradního města do českého městského prostředí. Dodnes je příjemným místem k životu, i když bytové nároky se za sto let určitě změnily. Kolonie si dodnes drží svůj původní styl a domy mají dodnes fasády z kombinace červených pálených cihel a režného zdiva, vše jemně doplněné drobnými ornamenty. Pokud se rozhodnete přijet si Kotěrovu kolonii prohlédnout, můžete kontaktovat Městské informační centrum Louny a zajistit si tam prohlídku s průvodcem.

Zdroj: Mgr.Blanka Tomášková

Městské informační centrum

Pražská 95, 440 01 Louny

telefon: 415 621 102

e-mailinfo@mulouny.cz


GPS souřadnice

50.357468, 13.7979376 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 21' 26.8847'', E 13° 47' 52.57547''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu