mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůChmelový maják v Žatci

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Vyhlídková věž je vlastně oslavou žateckého chmelařství a je součástí projektu Chrám chmele a piva, který poskytuje turistům informace o tomto artiklu, ale zároveň je zde muzeum a minipivovar, kde mohou lahodný mok ochutnat.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Část města, kde se Chmelový maják nachází, byla původně určena k demolici. Čtvrt zasáhla několik let trvající stavební uzávěra a způsobila vylidnění oblasti, devastaci objektů i přesun zpracovatelských kapacit chmele na okraj města do nových provozů. Nový projekt Chrám chmele a piva způsobil, že byla provedena alespoň částečná revitalizace lokality a ta se stala turistickým centrem.

Nejprve bylo založeno občanské sdružení, které zakoupilo dva domy, které měly podle plánů sloužit jako turistické centrum a restaurace s minipivovarem. Později byla založena akciová společnost Chrám chmele a piva. Hlavním cílem bylo prezentovat projekt, město i provoz. Projekt revitalizace lokality se postupně vyšplhal až na 250 milionů Kč a po několika neúspěšných pokusech město nakonec dostalo z Regionálního operačního programu Severozápad dotaci 211 milionů Kč. Rozsáhlý projekt byl zahájen na konci roku 2008 a předpokládalo se dokončení do poloviny roku 2011.

Chmelový maják, jak je zdejší vyhlídka nazvána, je 42 m vysoký a vyhlídka se nachází v 36 m. Jedná se o vysoký tubus čtvercového půdorysu. Je umístěn na 4 plovoucích velkoprůměrových pilotech. Na vršku naleznete symbolickou chmelnici v podobě sedmi ocelových sloupů. Věž je propojena se sousedním objektem Regionálního informačního centra ocelovým tubusem ve tvaru nepravidelného komolého jehlanu. Věž se skládá ze dvou v sobě umístěných tubusech, přičemž vnitřní je nosný a slouží jako výtahová šachta pro atypický výtah, kde se promítají propagační filmy. Věž stála celkem 25 milionů Kč a oficiálně byl maják otevřen 4. září 2010. Otevřeno je od dubna do října denně mimo pondělí a to od 10.30 do 17 hod. Listopad až březen nabízí pouze omezený zimní provoz. Je umístěn na náměstí Prokopa Velkého v Žatci. Výhled nabízí na město Žatec, České středohoří, Krušné hory a pohoří Džbán.

Foto: K. Dobenčáková (Chrám chmele a piva). Děkujeme.


GPS souřadnice

50.3254374, 13.5455388 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 19' 31.57464'', E 13° 32' 43.93968''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu