mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůValašské muzeum v přírodě – Rožnov pod Radhoštěm

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Valašské muzeum v přírodě je moravský skanzen lidové architektury a jedná se o druhé nejstarší muzeum v přírodě ve střední Evropě (to nejstarší je Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem). Bylo založeno již roku 1925 bratry Jaroňkovými.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Když se řekne Rožnov pod Radhoštěm, spoustě lidí se vybaví i slovo skanzen a muzeum. Myšlenka na založení zdejšího muzea v přírodě nepřišla od zdejších občanů, ani lázeňských hostů, ale přišla od bratrů Jaroňkovým, zejména pak toho staršího Bohumíra. Během svých studií v Novém Jičíně zavítal i do sousedního Štramberka, kde jej zaujaly valašské roubené domky. Poté se toulal po světě a také roku 1895 navštívil Národopisnou výstavu českoslovanskou v Praze. Mezi její nejzajímavější části patřila i „výstavní dědina“, která sestávala i z valašské osady, což byla skupina lidových staveb Valašska navrhnutá architektem Dušanem Jurkovičem.

Roku 1909 se oba bratři usazují v Rožnově a již tehdy přemýšleli o muzeu v přírodě. Poté Alois Jaroněk podnikl cestu do Skandinávie, kde navštívil i právě vznikající muzeum v přírodě v Dánsku ve městě Aarhus a také se byl podívat na první a nejstarší muzeum v přírodě na světě, což je Skanzen u Stockholmu.

Pojem Skanzen se posléze nepřesně vžil jako označení pro jakékoliv muzeum v přírodě. Švédové totiž slovem skanzen nazývají pouze své nejstarší muzeum, protože švédsky toto slovo znamená hradby a stockholmské muzeum je na nich vystavěno.

Výstavba muzea v přírodě započala roku 1925, kdy se zde konal valašský folklórní festival zvaný Valašský rok a slavnosti se konaly v areálu nově vzniklého muzea v přírodě. Na mýtince lázeňského parku v tu dobu stály již dva velké domy z náměstí – radnice a měšťanský Billův dům a také několik drobných staveb. Postupem času se areál rozrůstal až do podoby, v jaké jej mohou návštěvníci vidět dnes.

Roku 1928 přibyla Vaškova hospoda, roku 1933 se dostavěla kopie fojtství z Velkých Karlovic a za 2. světové války byl postaven dřevěný kostel. Toto byla první etapa výstavby a areál získal název Dřevěné městečko. V 60. letech byla postavena Valašská dědina, která sestávala ze 40 objektů a představuje nyní reálnou valašskou vesničku se vším všudy. Třetí etapou byla výstavba Mlýnské doliny, která byla zpřístupněna veřejnosti roku 1982.

Další část muzea v přírodě Matochova usedlost se věnuje zemědělství. Naleznete zde snad všechny druhy hospodářských zvířat, včetně salašnické produkce, která zahrnuje ovčí mléko a vlnu.

Hlavním cílem tohoto muzea v přírodě je pak oživení zapomenutých tradičních technik, lidového umění a obyčejů. Snaží se o rekonstrukci společenského života, obchodů i zábavy našich předků. Po celý rok se zde konají pořady tradičního folklóru v podání souborů lidové tvořivosti a také autentických interpretů. Mezi největší zde konané akce bezesporu patří Rožnovské slavnosti a Valašský jarmark. Skanzen je dle přání svého zakladatele doposud živým muzeem poskytujícím turistům ukázky z tehdejšího způsobu života.

Nedaleko muzea se také nachází nově vystavěná Jurkovičova rozhledna. Zajímavá je tím, že původní návrh je již více jak 100 let starý. Rozhledna měla být původně vystavěna sice jinde, ale díky finančním komplikacím na ní nedošlo. Nyní byl tento unikátní návrh oprášen a plány rozhledny byly dodělány tak, že mohla být v rámci tradiční architektury i způsobu tehdejší výstavby postavena. Svým návštěvníkům slouží teprve od jara 2012.

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Palackého 147, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm
Web: www.vmp.cz
Otevírací doba: prakticky celoročně (viz. zde)

Zdroj fotografií: Wikipedie, Vít Jurásek


GPS souřadnice

49.461458, 18.1491995 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 27' 41.24894'', E 18° 8' 57.11815''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu