mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůJurkovičova rozhledna – Rožnov pod Radhoštěm

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+2)
Loading...
Orientační mapka výletu

Tato překrásná rozhledna se nachází na Karlově kopci (467 m) v Rožnově pod Radhoštěm nad částí obce zvanou Valašská dědina, ve které je umístěn i velmi známý skanzen lidové architektury. Byla postavena na konci roku 2011 podle více jak 100letého návrhu, který ve své době nakonec nebyl uskutečněn.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Autorem této 31 m vysoké rozhledny, která je svou architekturou typická pro tento kout země, je známý architekt Dušan Jurkovič (1868 – 1947), který jako první architekt obdržel titul národní umělec. Jurkovič je autorem i známých staveb na Pustevnách – Maměnka a Libušín, které ho proslavily a nyní se tyto stavby pyšní titulem národní kulturní památky.

Jurkovičova rozhledna byla navržena již roku 1896 na objednávku členů turistického spolku ve Valašském Meziříčí a měla být umístěna na vrchu Brňov. Roku 1899 dokonce Jurkovič publikoval její návrh ve vídeňském časopise Der Architekt. K jejímu postavení však bohužel tenkrát z finančních důvodů nedošlo, avšak návrh se uchoval. O znovupostavení rozhledny se pokusil v 60. letech 20. stol. tehdejší ředitel Valašského muzea v přírodě Ing. Jan R. Bečák, avšak jeho záměr neprošel a opět byl zapomenut. Až roku 2008 se návrh opět dostal do hry a rožnovská radnice se rozhodla tuto nejkrásnější moravskou dřevěnou rozhlednu postavit. Karlův kopec (Rožnov pod Radhoštěm) je vlastně náhradní lokalita, protože na původně zamýšleném Hradisku nebylo možné rozhlednu postavit.

Jelikož Jurkovičův návrh byl vlastně jednoduchý nákres, ve kterém chyběl půdorys i všelijaké technické detaily, bylo potřeba vyhotovit kompletní dokumentaci. Tohoto nelehkého úkolu se ujal valašskomeziříčský architekt a specialista na dřevostavby Antonín Závada starší. Vyhotovil kompletní nákresy včetně barevného provedení. I následná výstavba byla dost velkým oříškem. Aby se zachoval historický ráz rozhledny, která nese složité prvky lidové architektury, bylo vybíráno 100 let staré dřevo. I ručně tepané prvky musely co nejlépe vystihovat Jurkovičovy stavby.

Při dokončení stavby představitelé města i architekt Antonín Závada slavnostně vložili do kopule několik reálií (jednalo se například o informace o historii plánů stavby, láhev valašské slivovice, aktuální vydání Spektra Rožnovska, seznam členů zastupitelstva, ale i několik současných mincí). Celkové náklady na výstavbu této sedmipodlažní rozhledny se vyšplhaly na 12,2 mil. Kč, přičemž podstatnou část (8,4 mil. Kč) tvořila dotace z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Rozhledna byla slavnostně otevřena veřejnosti 28. dubna 2012. Otevírací doba je denně od 9 do 17 hod od půlky dubna do půlky října. Dostupná je pešky od parkoviště valašského muzea po zelené turistické značce.

 

Foto: Vít Jurásek


GPS souřadnice

49.4623297, 18.1579757 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 27' 44.3869'', E 18° 9' 28.71243''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu