mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna Čarták – u Třeštíků, Beskydy

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+5)
Loading...
Orientační mapka výletu

Jeden z nádherných pohledů na Beskydy nabízí rozhledna Čarták, kterou mnozí znají i pod názvem Rozhledna u Třeštíků nebo Rozhledna Súkenická. Tři různá jména tedy skrývají tu samou rozhlednu a zároveň i místo s unikátním pohledem do okolního kraje.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Rozhlednu najdeme v nadmořské výšce 952,7 m nad mořem v lesích poblíž česko-slovenského hraničního přechodu Bumbálka,  jihovýchodně od Horní Bečvy a západně nedaleko horské rekreační osady Bumbálka. Je situována na konci hřebene Vsadských hor. Převážně dřevěná stavba byla veřejnosti otevřena v červnu roku 1998.

Pokud vystoupáte celkem 131 schodů, dostanete se do úctyhodné výšky 26 metrů z celkových 30 metrů výšky rozhledny. Název Rozhledna u Třeštíků se vžil do pamětí lidí zejména kůli lyžařskému areálu, který je necelý kilometr vzdálený a lehce dostupný po turistické stezce. Stejně tak název Rozhledna Súkenická se stal používaným kvůli dvě stě metrů vzdálené chatě Súkenická.

Z rozhledny za dobrého počasí uvidíte krásy hřebenů Vsetínských vrchů, dále pak vrcholy Javorníků a také Moravskoslezských Beskyd. Mnozí rozhlednu vyhledávají kvůli výhledu na místní dominanty, kterými bezesporu je Lysá Hora a Radhošť. Při obzvláště dobré viditelnosti je ze Slovenska vidět i Malá a Velká Fatra, případně i Vysoké Tatry.

K rozhledně se dostanete pohodlně pěšky po turistických stezkách případně i cyklotrasou, která vede pár desítek metrů od rozhledny. Stezka je kousek od hraničního přechodu Bumálka nejprve po červené značce, pak na rozcestí uhnete na žlutou značku směrek k Sůkenické a k Čartáku. Z opačného směru pak můžete přijít po žluté turistické značce směrem od osady Třeštík. Pokud se Vám nechce pěšky, můžete až téměř k rozhledně přijet – od chaty Súkenická je to asi 200 metrů po lesní cestě.

Technicky zaměřené návštěvníky může zajímat, že rozhledna byla postavena původně jako telekomunikační věž, v rámci nenarušení přírodních panoramat ale byla vysílací technika ukryta do vrcholku dřevěné rozhledny.

Otevírací doba
v letní sezóně od 9 do 12 hodin a od 12:30 do 16:30
klíč je dostupný v recepci hotelu Súkenická (cca 200 metrů od rozhledy)
v zimní sezóně je z důvodů bezpečnosti rozhledna uzavřena

Zdroj fotek: www.cartak.cz


GPS souřadnice

49.3706911, 18.2812347 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 22' 14.488'', E 18° 16' 52.445''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu