mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůBiskupská kupa u Zlatých Hor

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Rozhledna je umístěna na česko-polské hranici na Biskupově hoře (889 m). Tato kamenná 19 m vysoká rozhledna zde vyrostla v roce 1898, měla však i svoji dřevenou předchůdkyni.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Již roku 1875 zde byl vytvořen jednoduchý vyhlídkový bod složený z kamenů, které sem pár nadšenců nanosilo. Následujícího roku ale z úředního rozhodnutí musel být rozebrán. Vidina rozhledny byla ale stále živá a roku 1889 zde členové německého turistického spolku postavili 13 m vysokou trámovou věž, připomínající komolý jehlan. Brzy nato nedaleko byla postavena Rudolfova chata, která sloužila jako občerstvení pro návštěvníky. V roce 1895 rozhledna utrpěla notné šrámy při bouři a následujícího roku se úplně zřítila. Zanedlouho však členové spolku nechali postavit rozhlednu novou kamennou.

Slavnostně byla zpřístupněna veřejnosti 26. srpna 1898 a byla pojmenována po císaři Františku Josefovi I., protože tento rok se slavilo 50 výročí jeho vlády. Náklady na rozhlednu tehdy činily 9 200 korun. Během obou světových válek sloužila rozhledna jako vojenská pozorovatelna. Za totalitního režimu byla ponechána ladem, až byla nakonec roku 1967 uzavřena. V roce 1996 si na ni město Zlaté Hory opět vzpomnělo a nechalo ji opravit. 3. srpna 1998 mohla být rozhledna opět zpřístupněna veřejnosti. V dubnu 2006 byla obnovena i poštovna, která zde byla ještě v době trámové rozhledny a byla zrušena po 2. světové válce. Neboli přímo z vašeho výletu k rozhledně můžete poslat pozdrav svým blízkým a známým.

Vyhlídkový ochoz je umístěn v 17,8 m a na rozhlednu se dostanete po 90 schodech. Nabízí výhled na Nízký a Hrubý Jeseník a blízkou část Polska. Nedaleko je umístěn hraniční přechod do Polska.

K rozhledně se dostanete po zelené turistické značce ze Zlatých Hor (vzdálenost cca 2,5 km). Můžete se také přiblížit k Petrovým boudám, odkud budete dále pokračovat také po zelené (vzdálenost cca 1 km).

Otevírací doba:

  • květen – říjen denně 9 – 18 hod.
  • listopad – duben sobota, neděle a svátky 11 – 15 hod.

Web: http://www.rozhlednabiskupskakupa.cz/

Foto: Martin Čada. Děkujeme.


GPS souřadnice

50.2567211, 17.4286294 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 15' 24.19609'', E 17° 25' 43.06583''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu