mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna Cvilín u Krnova

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Nachází se na kopci Cvilín v nadmořské výšce 436 m a byla postavena v letech 1902 – 1903. Postavena byla i díky finanční podpoře knížete Liechtensteina.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Postavena byla na základě podnětu Moravskoslezského sudetského horského spolku. Již od roku 1899 probíhala veřejná sbírka na její výstavbu, avšak pomoct musel až kníže Liechtenstein. Podle něho byla také následně pojmenována. Celkové náklady se vyšplhaly na 11 600 rakouských korun. Slavnostně byla tato kameno/cihlová tehdy 35 m vysoká rozhledna otevřena 11. černa 1903. Nedaleko se nachází poutní kostel a tak mezi ním a rozhlednou byly zbudovány pěšinky, cestičky a různá odpočinková místa.

Za války sloužila jako vojenská pozorovatelna německé armády. Bohužel při ostřelování během osvobození byla stavba poškozena a následně musela být odstraněna nástavba věžičky, protože nebyly nalezeny finance na její opravu. Za minulého režimu věž začala chátrat. Změna naštěstí nastala v 80. letech minulého století, kdy MNV Krnov zajistil rekonstrukci rozhledny. Stavba je od listopadu 1993 zapsána v památkovém fondu Státního ústavu památkové péče. Vyhlídková plošina je umístěna v 25 m, vede na ní 28 vnějších a 96 vnitřních schodů.

Z centra Krnova sem vede zelená turistická značka (vzdálenost cca 2 km). Dostanete se sem i po červeném okružním značení. Nejbližší přístup vozem je k parkovišti u kostela sv. Kříže a Panny Marie Sedmibolestné, nebo od penzionu Šelenburk.

Otevírací doba:

  • květen, říjen víkendy 10 – 17 hod.
  • červen – září denně 10 – 17 hod.

     

Foto: Martin Čada, internet. Děkujeme.


GPS souřadnice

50.0821341, 17.7225941 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 4' 55.6826'', E 17° 43' 21.33891''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu