mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna Háj u Šumperka

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Nynější rozhledna je vlastně obnovenou původní rozhlednou, která zde byla postavena roku 1934. Později vyhořela a roku 1993 zde byla postavena její věrná kopie. Nachází se v nadmořské výšce 632 m na kopci Háj, který místní nazývají Senová dle překladu z původního německého názvu Heuköppe.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Původní Štefánikova vyhlídková věž zde byla postavena roku 1934 zdejším KČT a vojáky místní posádky. Až po svém slavnostním otevření 17. června 1934 byla opláštěna dřevem. Mnichovská dohoda zapříčinila, že padla do rukou Němců. Na konci války sloužila i jako protiletecká pozorovatelna. Vedle ní se nacházela i triangulační věž. Za války byla poškozena nejen výbava rozhledny, ale ve špatném stavu byl i bleskosvod a v roce 1953 když ji zasáhl blesk, tak vyhořela.

Obnova rozhledny se začala plánovat již v 70. letech, avšak nakonec k ní nedošlo. V 90. letech přišlo toto téma opět na světlo světa a její výstavbu se konečně podařilo uskutečnit. Na její výstavbu přispělo nejen sdružení obcí v okolí, tj. Šumperka, Bludova a Rudy nad Moravou, ale přispěl i OkÚ Šumperk a společnosti Eurotel a Telecom. Moderní objekt zvenčí věrně připomíná původní rozhlednu. Slavnostně byla nová rozhledna otevřena 28. září 1996. Stala se opět staronovým turistickým cílem regionu.

Vstupní část rozhledny je kamenná, nosná konstrukce je ze dřeva a je obložena dřevěnými deskami. Vyhlídka se nachází ve 24 m, vystoupáme na ni po 133 schodech a je zasklená. Nová rozhledna je v porovnání s tou původní o 7 m vyšší a vrchol rozhledny je v téměř 29 metrech. Nabízí výhled na celý hlavní hřeben Hrubého Jeseníku (tj. od sedla Skřítek po Ztracené kameny, Pec, Praděd – nejvyšší hora Moravy, a dále až k Červenohorskému sedlu. Výhled je i na město Šumperk, nad kterým je umístěna.

Dostanete se k ní po značených turistických trasách. Ze Šumperka to je žlutá, na kterou navazuje zelená. Auto můžete zaparkovat u autobusové zastávky Na Vápenci, pokračujte po žluté, na kterou se posléze napojí červená. Otevřena je po celý rok o víkendech, o prázdninách i ve všední dny kromě pondělí.

Foto: Martin Čada. Děkujeme.


GPS souřadnice

49.969025, 16.9433422 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 58' 8.49'', E 16° 56' 36.03192''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu