mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna Zlatý Chlum u Jeseníku

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Stavbu této půvabné rozhledny inicioval Moravskoslezský německý horský spolek, který stál u zrodu i několika dalších zdejších rozhleden. Je postavena na vrchu Zlatý Chlum (875 m), který byl dříve nazýván Goldkoppe.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Moravskoslezský německý horský spolek přišel s myšlenkou na výstavbu rozhledny již v roce 1894, avšak protože nebyly k dispozici finanční prostředky, tak byla rozhledna postavena až v letech 1898 až 1899. Stojí na místě rozvalin původní malé turistické chatky z 50. let 19. stol. Veřejnosti byla tzv. Frývaldovská věž otevřena 3. září 1899.

Za necelé 3 roky byla opodál postavena Medritzerova horská chata, která umožnila navštěvovat rozhlednu i v zimě. Roku 1932 sem byla přivedena nová pohodlná cesta a také se zde vybudovala sáňkařská dráha, která zde sloužila veřejnosti až do 60. let 20. stol. Stejně jako mnoho rozhleden i tato po 2. světové válce upadla v zapomnění. Roku 1955 vyhořela chata a rozhledna byla ponechána svému osudu.

Zvrat nastal až roku 1976, kdy se areálu na vrcholku Zlatého Chlumu ujal MNV Jeseník. Rozhledna byla opravena a opět zpřístupněna turistům. Následně byla obnovena i chata, která poskytovala turistům možnost občerstvení. Na počátku 21. stol. se rozhledna začala dostávat to špatného technického stavu a majitel (TJ Spartak Mikulovic) si nechal roku 2009 připravit projekt na opravu.

V roce 2011 olomoucké hejtmanství poskytlo finanční dotaci 700 tis. Kč z fondů EU, která byla určena na nejnutnější opravy. Spodní část rozhledny se dočkala kompletní rekonstrukce, spáry, kterými zatékalo, byly zalepeny pryskyřicí a zbudoval se nový věnec. Dalších cca 500 tis. Kč si ještě opravy vyžádají. V plánu jsou na rok 2012 a bude se jednat o výměnu oken a zbudování nového schodiště.

Rozhledna je 26 m vysoká a vede na ní 146 schodů. Za pěkného počasí je otevřena denně od 10 do 18 hod. V zimním období pouze o víkendech. Přilehlá chata je v provozu celoročně. Nabízí výhled na Hrubý Jeseník, Kralický Sněžník, Rychlebské hory, přilehlou část Polska. Vede sem červená a modrá turistická značka z Jeseníku (cca 4,5 km). Další možný přístup je od parkoviště u chaty Čertovy kameny, odkud vede modrá turistická trasa (cca 1,5 km).

Foto: D. Sedlák. Děkujeme


GPS souřadnice

50.2379556, 17.2375381 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 14' 16.64014'', E 17° 14' 15.13716''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu