mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna Borůvková hora u Javorníku

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Rozhledna se nachází téměř na hranici se sousedním Polskem na Borůvkové hoře v nadmořské výšce 898 m. Není to první rozhledna, která zde stojí, dříve zde stály tři její předchůdkyně.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Jelikož zdejší počasí je nehostinné, tak bohužel veškeré předchůdkyně zdejší rozhledny se rozpadly především vlivem bičujících dešťů. Dřevěné konstrukce vždy ztrouchnivěly a jednou dokonce způsobily i těžká poranění dvěma turistkám, když se pod nimi propadly dřevěné schody. Jejich odškodnění pak stálo dost peněz.

Novou rozhlednu chtělo město Javorník již v roce 1998. Náklady na její výstavbu se odhadovaly na 4 mil. Kč a o finanční přispění měly být osloveny především české a polské úřady. Dle původního projektu měly mít půdorys borůvkového listu, avšak její konstrukce by byla příliš složitá, tak se od tohoto návrhu upustilo. Její projekt byl nakonec uskutečněn až v roce 2006 a má válcovitý půdorys. Rozhledna stojí na zbytcích základů bývalé turistické chaty. Má kovovou konstrukci, která je opláštěna dřevem. Slavnostní otevření turistům proběhlo 7. října 2006.

Rozhledna je 26 m vysoká a vede na ni 155 schodů. Náklady se nakonec vyšplhaly na 6,5 mil. Kč a většina financí byla získána z fondů EU, které byly určeny na česko-polskou spolupráci. Otevřena je celý rok, kiosek pouze v sezóně, v okolních měsících pak jen o víkendech. Dostanete se k ní po turistických cestách z Javorníků, Travné, Bílé vody nebo z Polska. Auto lze nejblíže zaparkovat v Travné. Výhledy zde jsou na Rychlebské hory, Orlické hory, Krkonoše, Kralický Sněžník, Praděd i hřeben Jeseníků. Na polské straně si pak můžete prohlédnout rozlehlou kladskou nížinu.

Foto: Martin Čada. Děkujeme.


GPS souřadnice

50.3906497, 16.9027946 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 23' 26.33892'', E 16° 54' 10.06056''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu