mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůZámek Mělník

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+2)
Loading...
Orientační mapka výletu

Předchůdcem dnešního města Mělník bylo ústřední hradiště kmene Pšovanů, které se nazývalo Pšov.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Dcera pšovského knížete Slavibora svatá Ludmila si vzala za manžela přemyslovského knížete Bořivoje, a tak Přemyslovci získali rozsáhlé pšovské území.

Podle tradice žil po jistou dobu na zdejším hradišti sv. Václav – vnuk sv. Ludmily. Na konci 10. století zde žila tajemná kněžna Emma, původem snad z Anglie, která zde razila vlastní stříbrné mince, na nichž je latinský nápis CIVITAS MELNIC= MĚSTO MĚLNÍK. Jelikož poslední zmínka o hradišti s názvem Pšov se datuje k roku 972, došlo pravděpodobně mezi lety 972 – 1000 k přejmenování Pšova na Mělník a v té době byl také v prostorách hradiště vystavěn dřevěný hrad, který byl zbořen až ve 13. století. Místo něho zde byl postaven kamenný hrad v gotickém slohu.

Ve 13. a 14. století se také rozrostla podhradní osada a Mělníku se dostalo už v roce 1274 výsad od krále Přemysla II. a další výsady získalo prosperující město ve 2. polovině 14. století od císaře krále Karla IV.

Hrad v Mělníku sloužil jako sídlo českých královen, které zde dožívaly po smrti svých manželů českých králů. Rozkvět prožívalo město i hrad také ve 2. polovině 15. století, kdy byl hrad rozšířen.

V roce 1542 koupil hrad Zdislav Berka z Dubé, který ho vzápětí nechal přestavět na zámek v renesančním slohu. K dalším renesančním úpravám docházelo v 2. polovině 16. století. V roce 1646 byl zastavěn hraběti z rodu Černínů. Ten potom koupil panství od císaře Leopolda I. Poslední dědička z rodu Černínů Marie Ludmila se v roce 1753 provdala za Augusta Antona Lobkowicze. Rodina Lobkowiczů vlastnila zámek až do příchodu komunistů. Od roku 1992 je zámek postupně rekonstruovaný a to majitelem Jiřím Lobkowiczem.

Pod celým zámkem se nacházejí rozsáhlé vinné sklepy, z části pocházející už ze středověku. V prvním patře zámku dnes sídlí “ Okresní muzeum Mělník “ , jehož expozice obsahuje doklady o dějinách Mělníka a mělnického regionu od pravěku až do druhé světové války. Ve druhém patře zámku je obrazárna obsahující barokní díla ze světově proslulé lobkowiczké sbírky, zejména významné práce českých malířů: jako např. Petra Brandla a Václava Vavřince Reinera. V části přízemí je zámecká vinárna a restaurace, kde vás okouzlí jedinečný výhled do podřipské krajiny.

Zámek Mělník
Svatováclavská 19/16
276 01 Mělník
Tel.: 317 070 154
Web: http://www.lobkowicz-melnik.cz/

Otevírací doba:
celoročně od 10.00-17.00 hod.

Zdroj fotek: lobkowicz-melnik.cz


GPS souřadnice

50.3510547, 14.4731438 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 21' 3.79692'', E 14° 28' 23.31768''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu