mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůDrábské světničky

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+2)
Loading...
Orientační mapka výletu

Drábské světničky jsou středověkým skalním hradem a do dnešní doby se zde zachovalo celkem 18 menších místností vytesaných do pískovcových skal, skalní chodby a zbytky po zapuštění trámů dřevených mostů a palisád.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Hrad byl chráněn skalními stěnami a srázy, svým provedením patřil k nedobytným hradům. Badatelé nenalezli žádné písemné zmínky o hradu, a proto ani neznáme jeho původní název. Archeologové zde při průzkumech nalezli předměty používané od 12. až do 15. století a v této době byl zřejmě hrad osídlen. Hrad je dnes velmi dobře přístupný a bezpečnost turistů je zajištěna systémem zábradlí a nových dřevěných lávek.

V areálu jsou informační cedule popisující hrad. Model pravděpodobného vzhledu hradu je k vidění v muzeu v Mnichově Hradišti. Z Drábských světniček je nádherný výhled do okolní krajiny. Drábské vesničky jsou 4 km severovýchodním směrem od Mnichova Hradiště, ze kterého je sem velmi dobré spojení.

Původní vstup do hradu byl zajištěn pomocí mostu, s největší pravděpodobností padacím, který spojoval nejvýchodnější skalní blok s areálem Hradů. Největší pozornost jistě zasluhuje světnice s tesaným oltářem objevená roku 1921. Tato místnost je 7 m dlouhá a skoro 4 m široká a vysoká. Dodnes se tu zachovala kamenná lavice při stěnách a také oltář, ke kterému vedou tři stupně.

Vaší pozornost si jistě zaslouží i nejjižnější úzký a vysoký blok zvaný Sloup, do něhož je vytesána světnička sloužící pravděpodobně jako vězení.

Otevírací doba:
V měsících květnu až srpnu je hrad otevřen každý den mimo pondělí od 10.00 – 18.00 hod.
V měsíci září je hrad otevřen každý den mimo pondělí od 9.00 – 16.30 hod.
V měsících březnu, dubnu a říjnu je hrad otevřen pouze o sobotách a nedělích od 10.00-16.30 hod.

Drábské světničky
295 01 Dneboh u Mnichova Hradiště
Tel.: 603 837 024
Web: http://interregion.cz/turistika/hrady_zamky/drabske_svetnicky/drabske_svetnicky.htm

Zdroj fotek: http://interregion.cz/turistika/hrady_zamky/drabske_svetnicky/drabske_svetnicky.html


GPS souřadnice

50.5260839, 15.0223548 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 31' 33.90204'', E 15° 1' 20.47728''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu