mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůZámek Žleby

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+4)
Loading...
Orientační mapka výletu

Jako vystřižený z romantické pohádky vyhlíží malebný zámek na návrší nad městečkem Žleby, jehož předchůdcem byl gotický hrad, přestavěný renesančně a barokně. Současný vzhled získal objekt při novogotické přestavbě F. Schmoranze pro Auersperky v letech 1849-68.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Patrový zámek má čtyřkřídlé renesanční arkády kolem lichoběžníkového nádvoří, ze západního křídla vystupuje polygonální kaple, mohutná válcová věž s kuželovitou střechou na nároží vstupního průčelí je pozůstatkem původního hradu. Za budovou se nachází přírodně krajinářský park. Umělecké předměty a zařízení zámeckých interiérů jsou kombinací historických kusů a jejich novodobých napodobenin. Mimořádně bohatá je sbírka zbraní z 15.-19. století, druhá největší u nás. Stejně jako Pernštejnové mají také stavebníci Žlebů Auersperkové rodovou legendu, podle níž prapředek rodu holýma rukama přemohl a spoutal divokého zubra. Zubr shlíží na návštěvníky také z rodového znaku nad vstupní branou.

Raritou, jaká u nás téměř nemá obdoby je vzácná dochovaná zámecká kuchyně s původním vybavením. Dalším unikátem je jedno z mála dochovaných barokních zámeckých divadel s původním vybavením, historickou scénou, kulisami a množstvím vzácně zachovaných divadelních kostýmů.

Na zámecký park navazuje ukázková obůrka s miniaturní zoologickou zahradou, která potěší nejedno malé dítě. Zřejmě největší atrakcí je tu stádečko bílých jelenů, pocházející ze známého chovu v nedalekých Žehušicích. Atrakcí parku je 2 m vyoský umělý vodopád na říčce Hostačovce.

Zámek Žleby
Zámecká 1
285 61 Žleby
Tel.: 327 398 121
Web: http://www.zamek-zleby.cz/

Otevírací doba: duben, říjen, SO, NE a svátky od 9.00 – 16.00 hod., květen, červen, září ÚT – NE od 9.00 – 16.00 hod., červenec, srpen ÚT-Ne opd 9.00 – 17.00 hod.

Zdroj fotek: zamek-zleby.cz


GPS souřadnice

49.8938248, 15.4848435 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 53' 37.76928'', E 15° 29' 5.4366''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu