mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůPrůhonický park – UNESCO

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+5)
Loading...
Orientační mapka výletu

Zdejší zámek, vzniklý postupnou přestavbou gotického hradu si zahrál v mnoha českých pohádkách. Mj. proto, že je po ruce, co by kamenem dohodil za hranicí Prahy. Ještě větší pozornosti se těší průhonický přírodně krajinářský park, dílo zahradní architektury světového významu (mj. zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO), položené v malebném údolí potoka Botiče.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Je dílem šlechtice portugalského původu hraběte Arnošta Emanuela Silva-Taroucy z konce 19. století a 1. třetiny 20. století. Při zakládání parku bylo využito původních zalesněných částí, jejich vzrostlých dřevin, které tvořily kostru novým výsadbám. Zůstaly tak zachovány některé přirozené partie. Park má rozlohu 250 ha, silnice jej dělí na dvě části – vzdálenější Obora sloužila dříve k chovu zvěře, převážně daňků, dnes je rovnocennou součástí přírodně krajinářského parku.

Romantiku parku v Průhonicích podtrhují řady drobných vodních ploch i tři větší rybníky – Podzámecký, Labeška a Bořín. Základem citlivé parkové kompozice se stala původní společenstva dřevin, doplněná o nově vysázené domácí i cizokrajní stromy a keře, sdružované do harmonických celků. Dnes tady roste přes 1600 druhů a odrůd stromů i keřů, z toho asi 1200 listnatých.

Průhonický park proslavily hlavně pěnišníky neboli rododendrony, kterých tu najdete přes 8000 exemplářů, z toho asi 40 kultivarů bylo vyšlechtěno přímo na místě. Pozoruhodné je také alpinum v prudké skalnaté stráni nad Botičem. Má rozlohu 3 ha a roste na něm asi 1200 taxonů horských, skalních a stepních rostlin.

Park je protkán sítí cest a pěšin v celkové délce 25 km. Zámeckému objektu, ale hlavně parku a jeho zakladateli je věnována pamětní síň v zámku. K Průhonickému parku patří také cenné genofondové sbírky soustředěné v Botanické zahradě na Chotobuzi,která je veřejnosti přístupná v jarních měsících v době květu sbírkových rostlin a dendrotéka – sbírka šišek.

Otevírací doba:
Leden, únor 8 – 17
Březen 7 – 18
Duben , říjen 7 – 19
Květen – září 7 – 20
Listopad, prosinec 8 – 17

Průhonický park
Zámek 1
252 43 Průhonice
Tel.: 267 750 346
Web: http://www.parkpruhonice.cz/

Zdroj fotek: parkpruhonice.cz


GPS souřadnice

50.001419, 14.5607866 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 0' 5.1084'', E 14° 33' 38.83176''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Komentáře k Průhonický park – UNESCO

  1. Kadaz Zadák

    Je to pěkné ale né v zimě

  2. luciesedl

    V zimním období vám tyto stránky nabízejí ucelený přehled ski areálů po celé ČR.

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu