Warning: dirname() expects exactly 1 parameter, 2 given in /data/web/virtuals/108711/virtual/www/wp-content/plugins/intelly-related-posts/includes/actions.php on line 10
Lom Velká Amerika, Mexiko a Malá Amerika - Tipy na výlety, zajímavá místa a cyklotrasy v Česku
mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůLom Velká Amerika, Mexiko a Malá Amerika

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+6)
Loading...
Orientační mapka výletu

Česká krajina má své charakteritické rysy. Lomy Velká Amerika, Mexiko a Malá Amerika však působí, jako kdyby do charakteru české krajiny vůbec nepatřily. Jejich název však předestírá, kde se pomyslně objevíme. V Americe.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Spousta lidí o tomto přírodním díle ani neví, přitom ho dost pravděpodobně několikrát viděli – například ve filmu Limonádový Joe – právě zde se totiž filmovaly záběry. Vápencové lomy Velká a Malá Amerika a Mexiko tvoří velmi zajímavé kaňony s charakteristickou přírodou. Lomů je v této lokalitě daleko více, ale nejsou přístupné z důvodu bezpečnosti.

Kolmé vysoké stěny bílého vzhledu jsou místy protkané červeným jílem vypadají podobně jako americký Grand Canyon, samozřejmě ve zlomkové míře rozsahu.

Relativně málo přístupné místo má svůj biologický význam, můžeme zde najít například křišťálově čistou vodu v nichž žijí raci, otvory ve skalách, které obývají netopýři a řadu dalších přírodních skvostů. I pro zachování čistoty je kaňon dostupný pouze po oficiální stezce s vymezenými místo pro vyhlídky a pohyb mimo tyto trasy je přísně zakázán. I přesto se však bohužel najdou lidé, kteří chtějí vyzkoušet pocit vápencových skal či se vykoupat v ledovém křišťálově čistém jezírku.

Oficiální stezka vede po obvodu lomu Velká Amerika, dále pak kolem lomu Mexiko a zavede nás až do téměř dva kilometry vzdáleného lomu Malá Amerika. Stezku lemuje vymezující lano, na travnatých plochách jsou však viditelné vyšlapané cestičky k neoficiálním vyhlídkám. Nutno podotknouti, že často velmi rizikovým z hlediska bezpečnosti. V historii lomu není snad rok, kdy by za zvídavost a nerespektování varovných cedulí někdo nezaplatil svým životem.

Lom Velká Amerika

Lom Velká Amerika patří k největším lákadlům této lokality. Prudce kolmé stěny jsou výsledkem odstřelů kamene. Velká krása s sebou nese i velké nebezpečí. Kolmé stěny zaznamenávají časté sesuvy, což ostatně byl i důvod rozhodnutí o ukončení těžby v šedesátých letech.

Pokud k lomům dorazíte v ranních hodinách, nezůstaňte pouze na vstupní vyhlídce u parkoviště, ale popojděte zhruba o kilometr a půl dále ve směru prohlídkové stezky. Správné místo poznáte jednoduše – otevře se před vámi pohádková scenérie kaňonu s blankytně modrou vodou v jeho středu.

Lom Velká Amerika má úctyhodné rozměry – délku 750 metrů, v nejširším místě má kaňon 150 metrů a až na dno jezírka je jeho hloubka 68 metrů.

Lom Mexiko

Lom Mexiko je oproti Velké Americe podstatně menší. Nenabízí tak úchvatné pohledy, ale za shlédnutí zajistí stojí. Naleznete ho pár metrů z trasy žluté turistické značky, kterou prochází směrem k Malé Americe.

Lom Mexiko má smutnou historii – v letech 1949-1953 sloužil jako pracovní tábor pro nechtěné politické vězně. V jeho stínu se tak táhne lidské utrpení, kterému zde byl vybudován i malý vzpomínkový pomník.

Na dně lomu naleznete několik drobných jezírek. Stěny lomu jsou vysoce nestabilní a lom Mexiko tak patří k nejvíce rizikovým.

Lom Malá Amerika

Lom Malá Amerika vidí jen zlomek návštěvníků, kteří do této lokality přivítají. Důvod je jednoduchý – k lomu Malá Amerika nelze zajet autem a pro shlédnutí jeho krás musíte ujít 2 kilometry tam a 2 kilometry zpět k parkovišti. Tato pěší vycházka se ale rozhodně vyplatí, překvapivý romantický vzhled dokresluje například i velké jezero, které pokrývá prakticky celou oblast dna lomu Malá Amerika.

 

Výchozím místem pro prohlídku všech lomů je parkoviště mezi obcemi Mořina a Bubovice. Dále Vám bude průvodcem žlutá turistická značka. Během návštěvy dejte pozor na svá auta – nenechávejte žádné předměty v autě – oblast je častým místem zlodějíčků, kteří využívají rozhlehlost areálu a velkou jistotu, že mají dost času.

Zde máte GPS souřadnice jednotlivých míst:

  • Parkoviště – 49,961758N 14,202258E
  • Velká Amerika – 49,960941N 14,200341E
  • Mexiko – 49,957371N 14,191655E
  • Malá Amerika – 49,953758N 14,174673E

Web: www.lomy-amerika.cz

Zdroj fotek: lomy-amerika.cz


GPS souřadnice

49.961758, 14.202258 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 57' 42.3288'', E 14° 12' 8.1288''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu
Čtěte:   Rozhledna Obecnice - Korytná

Komentáře k Lom Velká Amerika, Mexiko a Malá Amerika

  1. Bakešová Věra

    jé tam jsme skoro doma koupali jsme se tam voda ledová a pruzračná chtěla jsem si odpočinout v plavání a stoupnout na skálu a ejhle byla alespon 6 m pode mnou tak je voda průzračná………vstup natož koupání zakázáno ale musíš vědět kudy dovnitř

  2. Tody

    Videoklip na: http://www.youtube.com/watch?v=oP4M0ZWa5fo :-)

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu