mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůVelký Blaník ukrývající Blanické rytíře

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+5)
Loading...
Orientační mapka výletu

Bájný vrch (638m) dominuje malebné kopcovité krajině Vlašimska. Má významné místo v české mytologii: v jeho nitru, v podzemních chodbách a sálech, prý spí Blaničtí rytíři v čele s knížetem a českým světcem Václavem, kteří přijedou české zemi na pomoc, až bude nejhůř. Ve velké krvavé bitvě, k níž dojde v Praza, nepřítele porazí a vyženou všechny cizozemce z Čech.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Vstup do tajuplného podzemí v Louňovicích pod Blaníkem má být v tzv. Veřejové skále tvaru lomeného oblouku ve skupině Rytířských skal ve vých. svahu kopce. Od roku 1941 stojí na vrcholu Velkého Blaníku rozhledna. Dřevěná rozhleda, vysoká 32 metrů má tvar husitské hlásky; tato připomínka slavného období českých ději hrála značnou roli v době jejího vzniku -v temných letech nacistické okupace. Bájný vrch byl častou isnpirací českých umělců – připomeňme Smetanovu symfonickou báseň Blaník z cyklu Má Vlast, stejnojmennou operu Z. Fibicha či divadelní hru V.K. Klicpery, Jiráskovy Staré pověsti české, obrazy J. Mařáka atd.

Ve skalnatém terénu na vrcholu kopce vybudovali Keltové ve 3. stol. př. n. l. hradiště obehnané valy. Tradice sem klade i středověký hrad, po němž ale nezůstaly žádné stopy. Zdejší krajina pokrytá lesy se zbytky původních bučin a jedlobučin s bohatým bylinným patrem byla v roce 1981 byhlášena za Chráněnou krajinnou oblast Blaník o rozloze 400 km čtverečních.

V přízemí rozhledny je možné koupit občerstvení a suvenýry. Restaurace a možnost ubytování je v Louňovicích pod Blaníkem a v dalších obcích v okolí. Během roku se koná na Velkém Blaníku několik turistických pochodů.

Otevírací doba: rozhledna – říjen až březen SO, NE a svátky (kromě Vánoc) od 10.00 – 16.00 hod., duben až září ÚT-NE od 10.00 – 17.00 hod.

Rozhledna Velký Blaník
257 06 Louňovice pod Blaníkem
Web: http://www.lounovicepodblanikem.cz/rozhledna/
Tel.: 317 852 658

Zdroj fotek: lounovicepodblanikem.cz, hrady.cz


GPS souřadnice

49.6370124, 14.8463373 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 38' 13.24464'', E 14° 50' 46.81428''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Komentáře k Velký Blaník ukrývající Blanické rytíře

  1. Vendula Zavřelová

    no, ale je to pěkná makačka, hlavně na ten Malej :))

  2. Gabriela Matoušová

    každý říká, že je to makačka a zvládnul to i náš 27-ti měsíční syn.

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu