mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna na Vrátenské hoře u Mšena

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Rozhledna se nachází na Vrátenské hoře (498 m) na okraji bývalého lomu nad osadou Libovice asi 25 km severovýchodně od Mělníku. Tato atypická železná rozhledna slouží zároveň jako vysílač mobilních operátorů.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Již na konci 19. století stávala na Vrátenské hoře rozhledna. Roku 1893 zde byla vybudována mšeským okrašlovacím spolkem čtyřboká dvoupatrová dřevěná věž, která měřila 12 m a sloužila na sušení požárních hadic. Byla sem přemístěna členy spolku a místními hasiči. Věž tehdy získala schodiště a zastřešení vyhlídkového ochozu, avšak po několika letech provozu byla stržena vichřicí. Poté zde byla vybudována dřevěná triangulační věž, která také sloužila turistům k výhledu do okolí. Roku 1992 vzniklo Sdružení obcí Kokořínska, které si za jeden ze svých cílů zvolilo vybudování nové rozhledny. Obec Vrátno darovala pozemek a Eurotel s Radiomobilem odsouhlasili, že stavba vysílače bude sloužit také jako rozhledna. Speciální trojhranná konstrukce byla vyrobena v rakouském Linci. Realizace stavby se uskutečnila bezprostředně po položení základního kamene 6. července 1999 a dostavěna byla na konci srpna 1999.

Rozhledna má kovovou konstrukci a je opláštěna plechovými díly. Celkem je 42 m vysoká a vyhlídka se nachází v 25 m. Vede na ni 125 schodů. Oficiálně byla zpřístupněna návštěvníkům 28. Října 1999 a jejímu otevření přihlíželo na 500 návštěvníků. Velká část peněz na výstavbu byla hrazena z veřejných příspěvků. Rozhlednu provozuje Sdružení obcí Kokořínska. Otevřena je od května do října od úterý do pátku od 10 do 16 hod., o víkendech od 10 do 18 hod. Listopad až duben je přístupná pouze o víkendech od 10 do 16 hod. Základním předpokladem pro otevření je dobrá viditelnost. Dostanete se sem ze stoupání za obcí Libovice, kde je značena odbočka vlevo. Zároveň tudy vede cyklostezka č. 0001 a modrá turistická trasa vedoucí ze Mšena na nedaleký hrad Houska. Rozhledna nabízí výhledy na Kokořínsko, Krušné hory, České Středohoří, Jizerské hory, Krkonoše a dohled je možný až k Praze.

Rozhledna na Vrátenské hoře u Mšena

Foto: M. Kašťák. Děkujeme!


GPS souřadnice

50.4744125, 14.6513437 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 28' 27.885'', E 14° 39' 4.83732''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu