mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůStudený vrch v Brdech u Hostomic

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Kamenná rozhledna je umístěna na Studeném vrchu (660 m), někdy nazývaném Baba. Nachází se mezi městy Dobříš a Hostovice cca 10 km severně od Příbrami.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Rozhledna je zrekonstruovanou měřičskou věží, která zde byla postavena v roce 1942. Dlouhá léta sloužila pouze geodetickým účelům, ale jelikož koncem minulého století začala její funkce upadat, byla opuštěna a její stav se zhoršoval, tak o její záchraně začalo jednat Sdružení za ekologický rozvoj krajiny (SERK) a také spolek Turisté severních svahů Brd (TSSB). Jejich hlavním cílem se stalo zpřístupnění této věže pro turisty.

Nejprve nastalo jednání o převodu věže od státu do majetku nedaleké obce Velký Chlumec, které bylo zahájeno v roce 2003. Již v květnu 2004 se SERK stalo správcem věže a během léta a podzimu nastaly nejnutnější opravy. 11. prosince 2004 byla rozhledna prozatím pouze na jeden den otevřena. Následné opravy a postupné budování turistického zázemí probíhá prakticky dodnes. Od 7. května 2005 je rozhledna v turistické sezóně otevřena turistům o víkendech a těší se velkému zájmu turistů.

Rozhledna je téměř 18 m vysoká a vyhlídka se nachází v 16,5 m. Vede na ni 81 schodů. Přístup vede po lesní cestě, která odbočuje ze silnice z Dobříše do Hostomic. Výhled je umožněn na šumavské vrcholky, Krušné hory, České Středohoří, Ještěd i Sněžku. Výhled částečně znemožňují špičky okolních stromů, které jsou v majetku rodu Colloredo-Mansfeldů, ale do budoucna se předpokládá jejich vykácení, protože jsou napadeny kůrovcem.

Studený vrch v Brdech u Hostomic

Foto: TSSB a SERK. Děkujeme!


GPS souřadnice

49.8046994, 14.0830011 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 48' 16.91784'', E 14° 4' 58.80396''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu