mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna Mandava u Sulic

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Rozhledna se nachází na vrchu Mandava (480 m) u obce Sulice přibližně 15 km jižně od Prahy. Je to takový pomník a rozhledna v jednom.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Rozhledna je poměrně nenápadná a jako orientační bod místa, kde se nachází, slouží spíš stožár mobilního operátora, který se nachází nedaleko. Byla postavena jako pomník, který slouží i jako rozhledna. Nápad na její postavení vznikl v roce 1929 mezi členy Okresního osvětového výboru v Jílovém. Pomník zde byl postaven jako připomínka husitského hnutí či spíše velkého shromáždění husitských stoupenců pod vedením Václava Korandy v roce 1419. Pomník s rozhlednou byl slavnostně přestaven veřejnosti 5. července 1931 během lidové slavnosti, zároveň to totiž byl den výročí upálení Mistra Jana Husa.

Po druhé světové válce tato stavba byla zapomenuta, jako mnoho dalších. Nebylo jí dopřáno dostatečné péče a často musela čelit nájezdu vandalů. Aź roku 1998 se ji dostalo zadostiučinění a byla opravena obyvateli Sulic. I tak je toto místo zapomenuté a nyní nabízí velmi omezený výhled pouze na sever na Prahu.

Rozhledna se tyčí do výšky 12 m a vede na ni 44 schodů. Nachází se nedaleko silnice Jesenice – Kamenice. O víkendech je rozhledna volně přístupná. V ostatních dnech si lze vypůjčit klíče na OÚ v Sulici, který sídlí v nedalekém Želivci, což je možné v úředních hodinách, tj. pondělí a středa.

Foto: Milan Hnízdo. Děkujeme.


GPS souřadnice

49.9263889, 14.5705556 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 55' 35.00004'', E 14° 34' 14.00016''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu