mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna na Neštětické hoře u Neveklova

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+1)
Loading...
Orientační mapka výletu

Netradičně vypadající rozhledna z roku 1927 je vlastně památník selského povstání, které se nedaleko událo roku 1627. Nachází se cca 5 km od Neveklova v nadmořské výšce 536 m.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Selské povstání vzniklo kvůli utlačování místních sedláků Pavlem Michnou z Vacínova. Vzpoura byla vedena Adamem Hodějovským a Matoušem Ulickým a právě na Neštětické hoře byli sedláci přemoženi. Památník zde vzniknul přesně 300 let poté, protože tato událost se silně vryla do paměti zdejšího obyvatelstva. O postavení tohoto památníku neboli rozhledny se zapříčinili obyvatelé Neveklova a okolních vsí. 12 m vysoká rozhledna byla slavnostně otevřena 18. srpna 1927 a této slávy se zúčastnilo na 20 000 lidí. Za první republiky byla hojně navštěvována, avšak v éře komunismu se na ni doslova zapomnělo. Byla vymazána z turistických map. Zdejší horu dokonce zabrala vojenská posádka. Za tuto dobu značně zchátrala, protože se jí nedostalo dostatečné údržby a nyní je zdevastovaná a zanedbaná. Obec Neveklov usiluje o její opravu již od roku 1994.

Výhled z rozhledny byl na počátku tisíciletí pouze na okolní stromy, poté se podařilo nechat část porostu vykácet. O další část porostu se postaral orkán v roce 2007. I tak je výhled značně omezen. Dokonce se už i uvažovalo o navýšení o dřevěnou nástavbu, ale nedostatek financí a nejasné majetkové vztahy zapříčinily, že se od toho ustoupilo. Rozhledna dokonce nebyla zapsána ani v katastru nemovitostí. Později se obci podařilo alespoň získat pozemek pod rozhlednou a postavit zde lesní cestu na vrchol, která zaručuje lepší dostupnost techniky v případě rekonstrukce. Od roku 2011 je rozhledna dle občanského zákoníku prohlášena za opuštěný majetek.

Rozhledna je celkem 16 m vysoká a vyhlídka se nachází v 12 m po vystoupání 48 schodů. Je volně přístupná. Dostanete se sem z obce Chvojínek (nedaleko Neveklova) po žluté turistické značce nebo z druhé strany po téže turistické trase novou lesní cestou. Výhled nabízí omezený na část Posázaví.

Foto: Martin Čada. Děkujeme.


GPS souřadnice

49.7676436, 14.5613377 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 46' 3.51696'', E 14° 33' 40.81572''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu