mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna Veselý vrch u Mokrska

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+3)
Loading...
Orientační mapka výletu

Rozhledna se nachází ve Středním Povltaví na kopci Veselý vrch (489 m) u osady Mokrsko cca 30 km severovýchodně od Příbrami a již v dřívějších dobách sloužil jako vyhlídkové místo na řeku Vltavu.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Původně zde stávala dřevěná vyhlídka na řeku Vltavu, která se nacházela na stromě a kterou dokládají i dobové fotografie. Výhled býval poněkud jiný, protože hladina Vltavy se nacházela výrazně níže, což roku 1954 změnila výstavba Slapské přehrady a následné napuštění přehradního jezera.

Rozhledna byla postavena společností Eurotel mezi na jaře roku 1999. Obec Chotilsko, v jejímž katastru se rozhledna nachází, si vytyčili podmínku, že vysílač musí mít i vyhlídkový ochoz pro turisty. Stavba rozhledny měla za následek i to, že se o toto místo přestaly zajímat nadnárodní společnosti, které zde chtěly těžit zlato kyanidovou metodou, což by se negativně podepsalo na vzhledu okolní krajiny. Veselý vrch má ve svých útrobách skrývat až 80 tun zlata.

Vzhled rozhledny není jedinečný a mezi další identické rozhledny patří i na Tobiášův vrch, Kozlovský kopec, Březinka, Doubrava, Sylvánský vrch nebo Železná Újezd. Slavnostní otevření proběhlo 3. července 1999 za účasti mnoha osobností včetně tehdejšího ministra životního prostředí Miloše Kunžvarta. Během otevření proběhla i netradiční exhibice mistra světa v cyklotrialu Josefa Dresslera, který vyskákal schody rozhledny na kole.

Železná rozhledna je celkem 42 m vysoká a vyhlídkový ochoz se nachází v necelých 26 m. Vede na něj 137 schodů. Turistům se nabízí výhled na Slapskou přehradu, Brdy, Střední Povltaví a při dobré viditelnosti i Šumavu nebo České Středohoří. Dostanete se sem dvěma cestami. Kratší ale prudší vede od parkoviště v Mokrsku, kde se vydáte po žluté turistické značce cca 600 m. Druhá cesta vede od pohostinství v Prostřední Lhotě, je 1,5 km dlouhá ale pozvonější.

Otevírací doba:

  • duben – 11 až 17hod. (víkendy a svátky),
  • květen – 10 až 17hod. (víkendy a svátky),
  • červen až srpen – 10 až 18hod. (denně mimo pondělí),
  • září a říjen – 11 až 16hod. (víkendy a svátky).

Rozhledna Veselý vrch u Mokrska

Foto: Daniel Sedlák. Děkujeme!


GPS souřadnice

49.7446667, 14.3431389 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 44' 40.80012'', E 14° 20' 35.30004''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu