mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna Děd u Berouna

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Rozhledna Děd je jednou ze dvou zdejších rozhleden. Byla postavena díky návrhu KČT za pomoci zdejšího okrašlovacího spolku v roce 1893 a jedná se o první rozhlednu, kterou KČT postavil.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Plán na výstavbu rozhledny padnul v roce 1891 na schůzi berounského KČT. Věž měla být zakončením značené turistické trasy z Berouna na Děd. Dokončena byla v rekordním čase 4 měsíců v roce 1893 a stála 3000 zlatých. Spotřebováno bylo cca 25 tisíc královédvorských bílých cihel. Slavnostně byla otevřena 17. září 1893. Nabízela doslova úchvatný výhled, kdy za dobré viditelnosti šlo spatřit Milešovku nebo Říp. Vyhlídková věž se ihned stala vyhledávaným cílem turistů, ale i vandalů. Roku 1914 byla dokonce vypsána odměna za jejich dopadení. Poté byla rozhledna raději uzamčena a bylo možné si vypůjčit klíč v hájovně pod rozhlednou.

Za minulého režimu zájem o rozhlednu upadal a i výhled byl znemožněn okolními stromy. V roce 2001 byla provedena dohoda s lesní správou a byl vykácen pruh lesa tak, aby mohl být výhled z věže alespoň na severní stranu – na Křivoklátskou vrchovinu.

Rozhledna je 12 m vysoká a vede na ní 56 schodů. Je volně přístupná veřejnosti a nachází se v nadmořské výšce 492 m. Vedou sem značené turistické trasy – zelená, modrá a červená z Berouna a jeho částí. Autem se lze přiblížit do zdejší části Zdejčina, poté po zelené turistické značce cca 1 km.

Foto: D. Sedlák. Děkujeme.


GPS souřadnice

49.9638331, 14.0402742 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 57' 49.79916'', E 14° 2' 24.98712''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu