mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna Romanka u Hrubého Jeseníku u Nymburka

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+2)
Loading...
Orientační mapka výletu

Rozhledna Romanka stejně jako mnohé další slouží zároveň jako vysílač mobilního operátora, má však ojedinělý a originální vzhled. Nachází se 0,5 km od obce Hrubý Jeseník, cca 10 km severně od Nymburku.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Rozhledna Romanka je unikátní hned v několika směrech. Jedná se o unikátní železnou rozhlednu s dřevěnými prvky, která slouží zároveň jako vysílač mobilního operátora. Rozhledna je navíc umístěna na rovině v nadmořské výšce 205 m, avšak ze svého ochozu nabízí celkem zajímavé výhledy na pás Krkonoš, Jizerských hor a také Žižkovský vysílač v Praze.

Slouží jako vysílač pro všechny tři mobilní operátory, přičemž původně to měl být pouze nepřístupný stožár, který měl navíc stát na nedalekém kopci Chotuc (253 m) u Křince. Tento kopec je však rezervací a tak stavba v této lokalitě nebyla povolena. Stejně jako u mnohých dalších zde byla uvedena podmínka, že vysílač musí sloužit i jako vyhlídka pro turisty. Stavba probíhala od března do října 2002. Umělé návrší skrývá technologickou část vysílače. Na stavbu byly použity různorodé stavební materiály – dřevo, kámen, pozinkovaná ocel a beton. Autoři získali dokonce za tuto stavbu ocenění v rámci soutěže Grand Prix Obce architektů 2002 za přínos v oblasti krajinářské architektury.

Rozhledna byla oficiálně zpřístupněna veřejnosti 28. března 2003. Název Romanka je údajně podle děvčátka, které do nedalekého Hrubého Jeseníku jezdí za dědečkem a o stavbu se velmi zajímalo. Vysílač je celkem 50 m vysoký, přičemž vyhlídková plošina se nachází téměř v 27 m. Na vyhlídku vede 25 kamenných a 116 železných schodů.

Otevírací doba:

  • duben – červen: soboty a neděle 10 – 13 a 14 – 17 hod., v pracovní dny po dohodě,
  • červenec – srpen: denně 10 – 13 a 14 – 17 hod.,
  • září – říjen: soboty a neděle 10 – 13 a 14 – 17 hod., v pracovní dny po dohodě.

Rozhledna Romanka u Hrubého Jeseníku u Nymburka

Zdroj fotografie: Wikipedia.


GPS souřadnice

50.2517783, 15.0859203 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 15' 6.40188'', E 15° 5' 9.31308''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu