mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna památníku Vojna u Příbrami

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Rozhledna je umístněna v památníku Vojna u Lešetic, cca 5 km jižně od Příbrami. Jedná se o betonovou rozhlednu v nadmořské výšce cca 590 m.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Rozhledna je umístěna v areálu bývalého tábora Vojna, který byl pojmenován po nedalekém vrchu. Nejprve od roku 1947 sloužil jako tábor pro německé válečné zajatce, poté od roku 1949 byl přeměněn na jeden z 16 táborů nucených prací v tehdejším Československu. Od roku 1951 sloužil jako vězeňské zařízení pro politické vězně komunistického režimu – byli zde umisťováni vězni, kteří odporovali komunistickému režimu a byli odsuzováni ve vykonstruovaných politických procesech. Vězni byli odsouzeni k nuceným pracem v nedalekých uranových dolech. V roce 1960 však proběhla amnestie a proto kvůli úbytku vězňů byla těžba v roce 1961 ukončena. Areál tábora Vojna následně převzala armáda a užívala jej až do roku 2000. Památník byl zbudován po rozhodnutí vlády v roce 1999. Náklady na obnovu činily 80 mil. Kč a areál byl v roce 2001 vyhlášen kulturní památkou. Oficiální zpřístupnění památníku Vojna včetně rozhledny proběhlo 18. května 2005.

Rozhledna památníku Vojna nabízí výhled především na areál památníku. Je otevřena od dubna do října od úterý do neděle a o svátcích od 9 do 17 hod, listopad až březen od úterý do pátku od 9 do 16 hod. Prohlídky se uskutečňují vždy v každou celou hodinu, poslední hodinu před uzavřením. Dostanete se sem od Příbrami po silnici na Milín, kde cestou odbočíte na obec Lešetice. Z Příbrami se sem dostanete i pěšky po žluté a modré turistické značce.

Web: www.muzeum-pribram.cz/exhmpb/expvp/expvp.html

vojna

Foto: Pavel Žemlík. Děkujeme!


GPS souřadnice

49.6415088, 14.00648 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 38' 29.43168'', E 14° 0' 23.328''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu