mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůZřícenina hradu Dívčí Kámen

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (0)
Loading...
Orientační mapka výletu

Dokonalé spojení přírody a historie nabízí svým návštěvníkům zřícenina rožmberského hradu Dívčí Kámen, která se nachází na skalnaté vyvýšenině mezi Křemžským potom a meandrující Vltavou.  V okolí hradu jsou lesnaté stráně, což podtrhuje jeho romantický charakter.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Samotná zřícenina je nejrozsáhlejší hradní zříceninou v Jižních Čechách.  Z původního rožmberského sídla, které nechali vystavět bratři Petr, Jošt, Oldřich a Jan z Rožmberka mezi roky 1349 a 1360 jsou dnes patrné zbytky hradního paláce, hospodářských budov, opevnění a bran, kterými se na hrad vstupovalo. V době svého rozkvětu býval však hrad monumentální stavbou, na svoji dobu velmi moderní a pohodlnou. Kromě hlavního paláce měl hrad strážní věž, kapli a pravděpodobně i hladomornu. Od roku 1506 se kroniky o hradu zmiňují jako o pustém.

Návštěvníci si dnes mohou prohlédnout hrad samostatně, k dispozici je tištěný průvodce a informační tabule. V místě, kde původně stávala strážní věž, je zřízena vyhlídka, na své si tedy přijdou i nejen milovníci historie, ale i ti kteří dávají předost tichému rozjímání uprostřed přírody.

Nejmladší návštěvníci mívají radost z několika koziček a oslíka, kteří jsou na hradě většinou k vidění. Za zmínku rozhodně stojí i nedaleké keltské oppidum Třísov, které patří k nejvýznamnějším lokalitám jihočeského pravěku.

Hrad je přístupný celoročně, pomyslné otevírací hodiny jsou od východu do západu slunce, a to především z důvodu bezpečnosti návštěvníků. V letních měsících se na hradě pořádají koncerty, šermířská vystoupení, divadelní představení a jiné kulturní akce – pro bližší informace je dobré sledovat webové stránky www.divcikamen.cz

Hrad leží na naučné stezce „Třísov-Dívčí Kámen-Holubov“ na dohled od známého keltského oppida Třísov. Je dostupný pěšky a na kole z Třísova i Holubova a je velmi oblíben i mezi vodáky plujícími po Vltavě.  Parkování je možné v Třísově za železniční zastávkou, v Holubově u čističky odpadních vod.

Majitelem zříceniny je  městys Křemže, provozovatelem Ing. Zdeňka Tučková, hrad@divcikamen.cz , tel. 721 130 531.


GPS souřadnice

48.8892964, 14.3566542 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 48° 53' 21.46704'', E 14° 21' 23.95512''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu