mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůKlostermannova rozhledna na Javorníku u Stachů

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (-1)
Loading...
Orientační mapka výletu

Tato rozhledna z roku 1938 se nachází na kopci Javorník (1066 m) nad stejnojmennou osadou cca 40 km severozápadně od Prachatic.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Kopec Javorník je nejvyšším vrcholem Ždánovské vrchoviny a na jeho vrcholu byla roku 1938 postavena Klostermannova rozhledna. Její název pochází od jména šumavského spisovatele Karla Klostermanna, který jako první o její postavení usiloval a který si zdejší kraj velmi oblíbil. Původně zde měla stát dřevěná rozhledna a dokonce 26. července 1914 zde měl být položen členy KČT základní kámen. Těsně před realizací však byla vyhlášena mobilizace a tak se stavba rozhledny mohla uskutečnit až po válce. Plán na vybudování rozhledny oživila až kašpersko-horská skupina Národní jednoty pošumavské. Jako tomu u rozhleden z této doby bylo, i tato se potýkala s nedostatkem financí na stavbu a tak byla vyhlášena veřejná sbírka a stavba rozhledny mohla být započata až v roce 1938. Díky příspěvku státu z důvodu produktivní péče o zaměstnané, byl nakonec původní plán dřevěné rozhledny předělán na odolnější kamennou věž.

Stavba byla započata 21. června 1938 a podílelo se na ní pouhých 8 zedníků a dalších 8 přidavačů, kteří denně jezdili 14 km na kole a překonávali převýšení 400 m. Slavnostní otevření této 24 m vysoké rozhledny se uskutečnilo 28. srpna 1938 a celkové náklady činily 90 tis. Kč. Z finančních důvodů nakonec nebyla přistavěna ani původně zamýšlená dřevěná chata, která měla sloužit jako noclehárna pro turisty. Nakonec byla postavena pouze dřevěná veranda s čekárnou. Po zabrání Sudet se Javorník stal nejvyšším vrcholem Čech a byla zde umístěna deska, která tuto událost připomínala. Nacisté se však zasloužili o to, aby byla část textu z desky dlátem odsekána. Po následujících 6 let sloužila rozhledna jako protiletadlová pozorovatelna.

V 80. letech se začal zhoršovat jak technický stav rozhledny, tak i výhled do okolí díky vysokému vzrůstu okolních lesů. Roku 1997 musela být rozhledna dokonce uzavřena. V roce 2001 byl založen nadační fond Karla Klostermanna, který se snažil, aby byla rozhledna znovu otevřena a byl zlepšen výhled. Vykácení lesů na vrcholu bylo zamítnuto a díky zamítnutí dotace z fondu Phare sešlo i z návrhu n

 

avýšení rozhledny o 10 m nástavbu. Zvrat v této patové situaci nastal již roku 2002, kdy T-Mobile projevil zájem o umístění technologického zařízení na věž. Mobilní operátor nejen věž celkově zrekonstruoval, ale rozhledna byla navýšena i o 14 m vysokou osmibokou nástavbu. Na rekonstrukci i přístavbu finančně přispěl i zmíněný nadační fond.

Přestavba proběhla od září 2002 a již 5. července následujícího roku byla rozhledna znovuotevřena veřejnosti, což vyvolalo velký zájem turistů.

Rozhledna je po přestavbě celkem 39,6 m vysoká a vyhlídková plošina se nachází v 32 m. Vede na ni 201 schodů. Výhled je kruhový na Šumavu, Horažďovice i Strakonice. Za dobré viditelnosti jsou prý vidět i Alpy a vysílač Cukrák u Prahy. Přístup vede z osady Javorník po modré a žluté turistické značce (cca 1 km). Za drobný poplatek lze zaparkovat u penzionu Na Podlesí.

 

Foto: www.javornik.cz   Děkujeme.


GPS souřadnice

49.1382529, 13.6536172 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 8' 17.71044'', E 13° 39' 13.02192''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu